Nie bądź obojętny – możesz uratować czyjeś życie !

0
561

W związku ze spadkiem temperatur jeleniogórscy policjanci realizują działania, których celem jest pomoc osobom bezdomnym, których życie i zdrowie w związku z przebywaniem na zewnątrz w niskich temperaturach może być zagrożone. Sprawdzają dworce, przystanki, pustostany, ogrody działkowe, węzły cieplne oraz inne tego typu miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy.

Okres zimowy i znaczne spadki temperatur stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

W miniony weekend jeleniogórscy policjanci sprawdzali miejsca, gdzie mogą przebywać
osoby bezdomne, których życie i zdrowie z uwagi na niskie temperatury może być
zagrożone. Akcja ma charakter pomocowy i ma na celu zebranie informacji o miejscach
przebywania osób bezdomnych, udzielanie tym osobom niezbędnej informacji o
zagrożeniach związanych ze spadkiem temperatur oraz o schroniskach, noclegowniach i
jadłodajniach, a także udzielanie wszelkiej pomocy w granicach posiadanych kompetencji.

Jeleniogórscy policjanci wielokrotnie ratowali życie osobom bezdomnym, często nietrzeźwym, którzy wieczorem i w nocy na dworze, w niskich temperaturach siedzieli w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej lub w innych miejscach. Najczęściej osoby te były tak pijane, że nie były w stanie iść o własnych siłach. Takie osoby najczęściej z powodu wypitego alkoholu nie odczuwają zimna, a są najbardziej narażone w niskich temperaturach na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu.

Osoby bezdomne z zachowaniem reżimu sanitarnego mogą zgłosić się i zjeść ciepły posiłek
codziennie w godzinach od 18.00 do 20.00 w Ogrzewalni przy ul. Grunwaldzkiej 51 w Jeleniej Górze. Policja prosi o informacje o osobach bezdomnych, samotnych i bezradnych, których życie jest zagrożone z uwagi na niskie temperatury.

Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że od naszej reakcji może zależeć ludzkie życie.

podinspektor Edyta Bagrowska