Policja ostrzega przed oszustami sprzedającymi noclegi w miejscowościach turystycznych

0
764

Policjanci z Karpacza i Szklarskiej Poręby prowadzą postępowania dotyczące oszustw przy sprzedaży noclegów w tych miejscowościach. Pokrzywdzeni za pośrednictwem portalu internetowego znaleźli oferty noclegowe , a następnie wpłacili zaliczkę lub całą kwotę. Po przybyciu na miejsce okazało się, że padli oni ofiarą oszustwa. 

Policja jeleniogórska radzi, aby wnikliwe i dokładnie sprawdzić oferty noclegowe. Oszuści działają w ten sposób, że  zamieszczają w internecie, na portalach aukcyjnych czy sfałszowanych stronach internetowych bardzo atrakcyjne oferty, ze znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną oraz  zdjęciami pięknych pokoi, apartamentów czy domków. Oszuści, którzy oferują nieistniejące miejsca noclegowe żądają wpłaty zaliczki lub całości kwoty, a następnie po przyjeździe na miejsce okazuje się, że te osoby padły ofiarą przestępstwa. 

Zalecamy, aby nie zostawiać załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę.Najlepiej jest porównać cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Postarajmy zebrać jak najwięcej informacji na temat obiektu, w którym chcemy zrobić rezerwację, nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, gdyż mogą być sfałszowane. 

Uważajmy, jeżeli na stronie obiektu podano bardzo mało informacji. Im ogłoszenie bardziej anonimowe, tym bardziej podejrzane, sprawdźmy czy podany adres faktycznie istnieje. Obiekty działające legalnie powinny być zarejestrowane w Urzędzie Miasta lub Gminy czy w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. 

Zalecamy, aby zaliczkę wpłacać na konto bankowe, a każda inna propozycja wpłaty pieniędzy powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę i zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, jak również całą korespondencję związaną z rezerwacją.

podinspektor Edyta Bagrowska