Pomoc w wymianie źródeł ciepła dla jeleniogórzan

0
563

W dniu dzisiejszym(17.05.br.) Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał z Miastem Jelenia Góra porozumienie o współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Ponad rok temu zaproponowaliśmy Miastu Jelenia Góra podpisanie porozumienia aby ułatwić mieszkańcom dostęp do programu Czyste Powietrze. Wiele gmin z naszego regionu porozumienia podpisało już rok temu ale cieszy nas fakt, że również Jelenia Góra w końcu zdecydowała się na udział. Doskonale wiemy, że to Urząd Miasta jest pierwszym miejsce, do którego kierują się mieszkańcy w celu uzyskania informacji i wsparcia finansowego na wymianę źródła ciepła, dlatego udział Miasta była tak ważny. Dziś udało nam się sfinalizować porozumienie i liczę na to, że Miasto jak najszybciej uruchomi punkt konsultacyjno – informacyjny dla mieszkańców” – mówi Anna Korneć – Bartkiewicz, Pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu

W ramach porozumienia Urząd zobowiązany jest utworzyć punkt konsultacyjno – informacyjny, w którym nie tylko będzie udzielał informacji o programie ale również pomagał wypełniać wnioski o dotację z programu „Czyste Powietrze”.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Czyste Powietrze” dotację można pozyskać nie tylko na wymianę źródła ciepła na ekologiczne ale również na termomodernizację, wymianę stolarki okiennej i drzwi. Program skierowany jest tylko i wyłącznie do właścicieli domków jednorodzinnych.

Szczegóły programu dostępne są na: https://wfosigw.wroclaw.pl/czyste-powietrze/o-programie

Łącznie od 2018 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przekazał dla mieszkańców Jeleniej Góry ponad 5,6 miliona złotych.

„Ponad 2 mln zł to kwota jaką mieszkańcy Jeleniej Góry uzyskali w ramach dotacji z programu Czyste Powietrze. Kolejne 3,6 mln zł to środki jakie Miasto otrzymało w ramach realizowanego przez Fundusz Programu ograniczenia niskiej emisji na obszarze województwa dolnośląskiego. To właśnie z tych środków oraz środków budżetu Miasta wypłacane są dotacje w wysokości 5 tyś dla jeleniogórzan, którzy chcą wymienić piece stałopalne na ekologiczne” – mówi Anna Korneć – Bartkiewicz, Pełnomocnik Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.