Parowa daje “czadu” – wieś ma najgorsze powietrze w powiecie!

0
410

Czujnik smogu na szkole w Parowej wykazał wczoraj 140 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny. Raz wykazał nawet 224 mcg/m3. Podobne zanieczyszczenie jest w… Dąbrowie Górniczej.

Czujnik smogu z Edukacyjnej Sieci Antysmogowej zamontowany na Szkole Podstawowej w Parowej od rana świecił się na czerwono i wykazał 140 mikrogramów PM2,5 na metr sześcienny (aktualna norma dobowa według Światowej Organizacji Zdrowia to 15 µg/m3). To dziesięciokrotne przekroczenie normy!

Podobne zanieczyszczenie w Polsce można znaleźć obecnie tylko w okolicach Dąbrowy Górniczej, gdzie mieści się kilka kopalń. Wynik Parowej jest najgorszy w naszym w powiecie i jak na miejscowość otoczoną borami dolnośląskimi, można powiedzieć, że wynik jest wybitnie zły.

Faktycznie, dzieci od rana skarżą się na dym i powietrze. Zaniepokoił je również czerwony kolor czujnika. Sama widzę, że w całej miejscowości jest siwo – przekazała nam Anna Sygut, dyrektor SP w Parowej. – Zakazałam dziś uczniom szkoły wychodzenia na dwór”.

“Czułam potworny smog idąc rano z dziećmi do szkoły” – mówi nam jedna z mieszkanek wsi. Od paru osób ze wsi usłyszeliśmy sugestie, że winna smogu może być tamtejsza Ceramik WIZA sąsiadująca ze szkołą. 

Paweł Buldańczyk, kierownik produkcji w tym zakładzie poinformował nas, że firma nie poczuwa się do odpowiedzialności za bardzo zły stan powietrza we wsi. Mimo to, dmuchawy wyłączono po tym jak zasygnalizowaliśmy ceramice stan powietrza. Piece w ceramice są ogrzewane gazem i prądem, ale sam zakład ogrzewany jest węglem. Kotły mają specjalne dmuchawy, aby węgiel szybciej się palił. To właśnie te dmuchawy dzisiaj wyłączono wskutek stanu powietrza we wsi.

Ceramika jest ogrzewana węglem dopiero od tego tygodnia. Normy powietrza w Parowej od początku miesiąca były przekroczone każdego dnia Pikując w okolicy godziny 20! Wieś ma mnóstwo domach ogrzewanych tradycyjnymi piecami.

“Przekroczone normy to jest mocno niepokojąca sytuacja – mówi wójt gminy Osiecznica, Waldemar Nalazek. – Gmina od wielu lat prowadzi swój program poprawy stanu powietrza dofinansowując wymianę źródeł ciepła. Każdy mieszkaniec, który chce mieć bardziej ekologiczne źródło ciepła, dostaje od nas 5000 zł ten program cieszy się dużym zainteresowaniem. Będziemy rozmawiali z tymi, którzy potencjalnie najbardziej zanieczyszczają powietrze we wsi“.

źródło: bolec.info