Odznaka imienia podkomisarza Andrzeja Struja przyznana 3 jeleniogórskim policjantom

0
456

Odznaką i towarzyszącą jej nagrodą finansową są wyróżniani funkcjonariusze, którzy w czasie wolnym od służby podejmą działania w obronie życia, zdrowia i mienia obywateli oraz ci policjanci, którzy podejmą działania zmierzające do ratowania ludzkiego życia z narażeniem własnego zdrowia i życia. Wczoraj (28 lipca br.) w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie medali im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Tym wyjątkowym odznaczeniem resortowym uhonorowani zostali również jeleniogórscy funkcjonariusze w związku z bohaterskimi postawami, jakimi wykazali się w trakcie służby oraz w czasie wolnym.

Odznaczenia zostały przyznane funkcjonariuszom z całego kraju, w tym 3 policjantom z garnizonu jeleniogórskiej policji. W uroczystości w MSWiA wziął udział minister Mariusz Kamiński, wiceministrowie: Maciej Wąsik, Błażej Poboży oraz Komendant Główny Policji – gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Wśród odznaczonych funkcjonariuszy był między innymi policjant z Wydziału Kryminalnego z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze, który w czasie wolnym od służby, będąc na spacerze z żoną i dzieckiem zauważył, a następnie zatrzymał poszukiwanego mężczyznę. 26-letni jeleniogórzanin ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości od 3 miesięcy, był poszukiwany celem odbycia kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat i 6 miesięcy za kradzieże i włamania. Co więcej, w trakcie zatrzymania policjant zauważył innego mężczyznę, który szedł z koszem wypełnionym towarem. Funkcjonariusz podejrzewał, że chwilę wcześniej dopuścił się on kradzieży w jednym z jeleniogórskich dyskontów spożywczych, w związku z tym zatrzymał również 39-latka. Po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna w koszu miał artykuły spożywcze o wartości ponad 600 zł, które chwilę wcześniej ukradł w sklepie.
Zatrzymani zostali następnie przekazani patrolowi policji, który został wezwany na miejsce.

Kolejni odznaczeni policjanci to sierżant Paweł Popiół wraz z starszym posterunkowym Bartoszem Serafinem z Wydziału Prewencji KMP w Jeleniej Górze, którzy pojawili się jako pierwsi w miejscu pożaru budynku mieszkalnego w Jeleniej Górze. Blok palił się już praktycznie cały, od kotłowni po drzwi wejściowe. Zadymienie budynku było bardzo silne. Część lokatorów opuściła samodzielnie budynek. Jedna z kobiet, której udało się wyjść przez balkon, powiedziała policjantom, że w mieszkaniu na pierwszym piętrze znajduje się lokator, który ma problemy z poruszaniem się i trzeba natychmiast mu pomóc, gdyż on sam nie jest w stanie wyjść. Jeleniogórscy policjanci bez chwili wahania wspięli się po ścianie budynku i przez okno weszli do wskazanego przez kobietę mieszkania. Zadymienie w lokalu było już bardzo duże, przebywał w nim niepełnosprawny mężczyzna, który nie mógł samodzielnie się poruszać. Funkcjonariusze wynieśli mężczyznę na rękach i udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Na miejscu zjawiła się w tym czasie już straż pożarna, która
wyprowadziła przy pomocy drabiny kolejne osoby z budynku. Najbardziej poszkodowany w wyniku pożaru mężczyzna, którego uratowali policjanci, został przetransportowany do szpitala. Pozostałym osobom została udzielona pomoc medyczna na miejscu. Pożar został ugaszony.

Odznaki imienia podkomisarza Policji Andrzeja Struja zostały wręczone już po raz kolejny. Mogą ją otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia. Funkcjonariusze otrzymują również nagrodę finansową. Odznaka jest nadawana na wniosek Komendanta Głównego Policji albo z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyróżnienie może być przyznawane także pośmiertnie.

Andrzej Struj zginął od ciosów nożem po tym, jak 10 lutego 2010 roku – podczas urlopu – interweniował wobec chuliganów, którzy niszczyli tramwaj. Policjant służył w formacji od 15 lat. Pracował w Wydziale Wywiadowczo-Patrolowym Komendy Stołecznej Policji. Pośmiertnie został awansowany na stopień podkomisarza Policji, odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Zasługi za Dzielność oraz przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złotą Odznaką „Zasłużony Policjant”.

Podinsp. Edyta Bagrowska
Źródło: KWP Wrocław

Najchętniej oglądane