Mundurowi spotkali nie z dziećmi by porozmawiać o bezpieczeństwie

0
546

Jeleniogórska policjantka i strażnik miejski 11 stycznia 2021 roku w celu przygotowania dzieci do bezpiecznego spędzenia ferii, spotykali się z nimi na półkolonii w Młodzieżowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. Tematem przewodnim spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo na drogach, w domu,  w szkole. W związku z tym, że tegoroczne ferie różnią się od tych w latach poprzednich, mundurowi zwrócili również uwagę dzieci na zasady bezpieczeństwa w związku z epidemią Covid-19.

11 stycznia 2021 roku policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji  w Jeleniej Górze – mł. asp. Beata Soulska- Baran oraz Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej w ramach akcji „Bezpieczne Ferie” spotkali się z dziećmi spędzającymi czas na półkolonii w Młodzieżowym Domu Kultury w Jeleniej Górze. Zapoznali dzieci z sytuacjami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu, omówili sposoby przeciwdziałania tym niebezpieczeństwom, w szczególności  zwrócili uwagę na:

  • odpowiednie zachowania w sytuacjach zagrożenia, starali się uwrażliwić dzieci na ochronę życia i zdrowia własnego i kolegów ;
  • zwrócili uwagę na bezpieczeństwo na spacerze czy podczas drogi do szkoły.
  • właściwe zachowania w trudnych sytuacjach tj. przypomnienie numerów alarmowych : 112,  998, 999
  • sygnalizacja świetlna 
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach wyznaczonych, zachowanie na chodniku, podróżowanie autem (w samochodzie zapinanie pasów, w autobusie – wsiadanie i wysiadanie od strony chodnika lub pobocza. 
  • bezpieczeństwo podczas kontaktu z osobą „obcą” 
  • właściwe spędzanie czasu wolnego, bezpieczne zabawy
  • zabawy na śniegu, sople nawisy śnieżne.

Szczególną uwagę zwrócili na obowiązek, ale również konieczność noszenia przez pieszych po zmroku poza strefą zabudowaną elementów odblaskowych, kamizelek, które mogą  ocalić życie. Apelowali o noszenie elementów odblaskowych w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, również w obszarze zabudowanym.

Ponadto mundurowi w związku z epidemią Covid-19 omówili obostrzenia z nią związane.

podinspektor Edyta Bagrowska