Co z programem dopłat do czynszu za lokale mieszkalne?

0
527

Na początku stycznia br. Premier M. Morawiecki ogłosił, iż będzie wprowadzony program, który pozwoli osobom i rodzinom poszkodowanym finansowo przez covid uzyskać dopłaty do czynszu za lokale mieszkalne. W wypowiedziach szefa Rządu padła deklaracja, że taka dopłata może w praktyce sięgnąć kwoty 1.500 złotych, co pobudziło wyobraźnię wielu potencjalnie zainteresowanych.

Urząd został zasypany pytaniami dziennikarzy, którzy naciskali, by szybko opracowywać regulaminy i udostępnić mieszkańcom szansę pozyskania pomocy. Uprzedzaliśmy, że w przepisach szczegółowych do tego aktu jest tak wiele ograniczeń, że w przypadku Jeleniej Góry (czego nie można było odczytać wprost z przepisów) tylko nieliczna grupa osób może realnie liczyć na taką pomoc, przedstawianą w trakcie konferencji prasowych Rządu jako panaceum dla osób poszkodowanych przez epidemię i mającą łagodzić w ogromnym stopniu najtrudniejsze sytuacje.

Okazało się – niestety – że gdyby zainteresowani uważnie czytali przepisy i ograniczenia tam zawarte, to ograniczyliby swoje oczekiwania. Do Urzędu Miasta w Jeleniej Górze po trzech miesiącach od ogłoszenia przepisów wpłynął w minionym tygodniu dopiero pierwszy – jeden wniosek w tej sprawie. Jest pilnie weryfikowany i będzie szybko zrealizowany, jeśli się okaże, że spełnia wszystkie wymagania prawne.

UMJG