Centrum kolarstwa górskiego powstanie w Polanicy-Zdroju

0
685

W Polanicy-Zdroju powstanie profesjonalny park rowerowy typu Cross Country. Dziś w urzędzie marszałkowskim podpisano list intencyjny w sprawie jego budowy. Inwestycję sfinansują wspólnie Samorząd Województwa Dolnośląskiego, Gmina Polanica-Zdrój oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Koszt inwestycji to 7,5 miliona złotych.

“To kolejna dobra wiadomość dla miłośników rekreacji rowerowej, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Centrum kolarstwa górskiego, które powstanie w Polanicy Zdroju to kolejna duża inwestycja rowerowa na Dolnym Śląsku. Budując dostępne dla wszystkich tory kolarskie, singletracki, Cyklostradę Dolnośląską, a także stale rozbudowując ofertę Kolei Dolnośląskich, które ułatwiają podróżowanie w pociągach razem z rowerami, zachęcamy mieszkańców naszego regionu zarówno do korzystania z ekologicznego transportu, ale również do aktywnego stylu życia” – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Projekt zakłada budowę centrum rowerowego do uprawiania kolarstwa górskiego typu „Cross Country-XC”. W ramach inwestycji powstanie trasa o standardach pucharu świata UCI i PZKoL o długości prawie 4,5 km. Dodatkowo rowerowy park umiejętności o długości 425 m, trzy placyki do nauki jazdy na rowerze dla najmłodszych, pump track o długości 195 m, trzy parkingi terenowe, wiaty oraz mała architektura wraz z oświetleniem i zapleczem technicznym.

Obiekt będzie spełniał wymogi Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i umożliwi organizację  Mistrzostw Polski oraz zawodów rangi międzynarodowej. Kolarstwo górskie typu XC (cross country) ze względu na rozgrywanie zawodów na zamkniętym torze cieszy się dużym zainteresowaniem kibiców.

Inwestycja ma zostać sfinansowana wspólnie przez Gminę Polanica Zdrój, Województwo Dolnośląskie oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach prowadzonych przez nie programów inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu i Program Sportowa Polska.

-“Centrum kolarstwa górskiego jest kolejną inwestycją, którą będziemy realizować na południu Dolnego Śląska. Posiadamy coraz to lepsze warunki do uprawiania sportów – zarówno w sferze profesjonalnej, jak i amatorskiej. Stawiamy na takie projekty, które przysłużą się mieszkańcom województwa. Jestem przekonany, że Centrum stanie się nie tylko atrakcją dla mieszkańców gminy Polanicy Zdrój czy powiatu kłodzkiego, ale również dla całego regionu” – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko.

SPECYFIKACJA:

  • Trasa XC o standardach pucharu świata UCI i PZKoLO długość 4 400 m
  • Rowerowy park umiejętności o długości 425 m

wąski przejazd między dużymi kamieniami, wzniesienie + rock garden, ostry zjazd + rock garden, drop naturalny, strome podjazdy i zjazdy trawersy, przejazd przez ciek wodny

  • Pump track asfaltowo-ziemny o długości 195 m
  • Dodatkowe naturalne przeszkody na trasie MTB XC:

przejazd między drzewami, przejazd kładką nad wodą, przejazd przez leżące drzewo, przejazd pod nisko zawieszonymi gałęziami drzew, przejazd przez leżące drzewo, strome kamieniste podłoże, kłoda leżąca przy zakręcie, podjazd przez kamienie oraz między kamieniami.

  • Projektowane przeszkody techniczne na trasie MTB XC: ruchome pochylnie, kładki, mostek drewniany.

Infrastruktura dodatkowa :

bezpieczna strefa dzieci (trzy place do nauki jazdy o powierzchni 1340,340,830 m2), wiata, parkingi, strefa zawodników, oświetlenie.

Dolny Śląsk dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania kolarstwa górskiego. W naszym regionie wyznaczono już ok. 450 km jednokierunkowych, i wyprofilowanych tras typu „single track”. Zlokalizowane są od Świeradowa Zdroju, przez Szklarską Porębę, Jelenią Górę i Góry Kaczawskie po Kotlinę Kłodzką oraz okolice Strzelina. 

Jednocześnie coraz więcej dzieci i młodzieży jest zainteresowanych uprawianiem tej dyscypliny, a w kolarstwie górskim posiadamy wieloletnie tradycje. Z naszym regionem związana jest wice mistrzyni olimpijska z Rio De Janeiro, wielokrotna mistrzyni Europy, a także złota medalistka mistrzostw świata w kolarstwie górskim – Maja Włoszczowska.

“W 90. latach Polanica-Zdrój słynęła z trudnej technicznie trasy do uprawiania kolarstwa górskiego typu „Cross Country”. Była to tzw. „Diabelska pętla”, gdzie organizowano zawody rangi krajowej. Po wielu latach jest możliwość reaktywacji tego projektu i stworzenia miejsca, w którym każdy może rozwijać swoje umiejętności jazdy na rowerze górskim – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Nowy park rowerowy przyczyni się do popularyzacji kolarstwa, poprawy jakości szkolenia dzieci i młodzieży w tej dziedzinie oraz rozwoju talentów sportowych” – dodaje.

Przedsięwzięcie zapewni mieszkańcom naszego regionu doskonałe warunki do uprawiania kolarstwa górskiego. Na terenie Parku znajdą się trasy i przeszkody dostosowane do różnych grup wiekowych, oraz umiejętności, chcemy stworzyć obiekt, na którym w sposób bezpieczny dzieci i młodzież szkolna, a także pozostali mieszkańcy będą mogli korzystać z przygotowanych tras i bezpiecznej infrastruktury rowerowej. Inwestycja przyczyni się, do popularyzacji kolarstwa, poprawy jakości i bezpieczeństwa szkolenia dzieci i młodzieży oraz rozwoju talentów sportowych.

Centrum Kolarstwa Górskiego w Polanicy-Zdroju to jedna z wielu inwestycji rowerowych, jakie powstają na Dolnym Śląsku. Są wśród nich m.in.:

Dolnośląskie Rowerowe Parki Umiejętności – Program zakłada budowę tras MTB-XC „cross country” służących doskonalenia techniki jazdy dla dyscypliny MTB „cross country” w kilkunastu miejscowościach Dolnego śląska.

Tor kolarski  –  projekt zakłada budowę zamkniętej pętli o długości od 3,5 do 4,5 – 5 km, o zmiennym nachyleniu, z łącznikami umożliwiającymi powtórzenia, wydłużenie bądź skrócenie dystansu okrążenia, z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu. Tor ma służyć bezpiecznemu, profesjonalnemu treningowi kolarzy, z uwzględnieniem najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportu.

Cyklostrada Dolnośląska – koncepcja szkieletu głównych dróg rowerowych w regionie o łącznej długości ok. 1800 km. Projekt zakłada między innymi obsługę atrakcji turystycznych, połączenie z najważniejszymi ośrodkami regionu i zintegrowanie z komunikacją zbiorową.