Ćwiczenia na Śnieżce zakończone

0
841

Akcja ratunkowa na Zakosach na Śnieżce zakończona. Szlak został otwarty. Były to ćwiczenia, których scenariusz zakładał porażenie turystów przez wyładowanie atmosferyczne.

Celem manewrów było skoordynowanie działań służb ratowniczych oraz sprawdzenie i doskonalenie procedur dotyczących współpracy różnych jednostek w przypadku zdarzenia masowego z udziałem dużej liczby poszkodowanych. Według założenia turyści ucierpieli w wyniku załamania pogody i uderzenia pioruna w trudnym terenie górskim w pobliżu szczytu Śnieżki.Ratowano 27 osób. W ćwiczeniach wzięły udział zespoły Grupy Karkonoskiej GOPR, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Leśnej i Karkonoskiego Parku Narodowego.

“Po dotarciu na miejsce wypadku ratowani turyści byli wstępnie zabezpieczani i klasyfikowani do dalszych czynności ratunkowych stosownie do poniesionych urazów. Większość z nich wymagała ewakuacji do pierwszego punktu medycznego zorganizowanego przy schronisku Dom Śląski, przy użyciu dodatkowych środków ewakuacji takich jak nosze francuskie czy wózek alpejski, pozostali byli ewakuowani pieszo przy asekuracji Ratowników. Po zabezpieczeniu poszkodowani byli przewożeni dalej w dół przy pomocy dostępnych pojazdów do miejsca koordynacji działań ze szpitalem polowym gdzie byli zabezpieczani przez ratowników z zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego”– relacjonują ratownicy GOPR.

“Dziękujemy Podchorążym z AWL, którzy wcielili się role poszkodowanych. Wasze zaangażowanie pozwoliło na urealnienie działań ratowniczych! Była Moc! Życzmy sobie aby takie scenariusze nigdy nie zaistniały w rzeczywistości! Dziękujemy turystom za zrozumienie sytuacji na Zakosach i dyscyplinę na szlaku”– czytamy na profilu facebookowym Karkonoskiego Parku Narodowego.