Wyścig nie tylko dla twardzieli. Przed nami VII Rowerowy Bieg Piastów

0
652

Ten wyścig odbędzie się dopiero po raz siódmy, ale już cieszy się legendą. Zawodnicy co roku rywalizują w zimnie i deszczu, a na krótkich odcinkach trasy także w błocie. Dzięki temu wyzwanie nabiera wartości, a smak mety jest słodszy. 25 września, w sobotę, 7 Rowerowy Bieg Piastów!

Rywalizacja odbędzie się na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach na dystansach 19 (MINI), 41 (MEGA) i 61 km (GIGA). Z pierwszym zmierzy się 313, z drugim 413, a z trzecim 287 rowerzystów. Dodatkowo rozegrana zostanie Rowerowa Przygoda z udziałem około stu dzieci. Na listach startowych MINI, MEGA i GIGA od dawna nie ma wolnych miejsca. Można się natomiast jeszcze zapisać na Rowerową Przygodę.

Trasy Rowerowego Biegu Piastów, częściowo wykorzystywane zimą na biegówkach, to wspaniałe dukty leśne, odcinki kamieniste, trawiaste i asfaltowe, pomiędzy Jakuszycami, stacją turystyczną Orle, Białą Doliną, Wysokim Kamieniem a Świeradowem-Zdrój. Na ten wybitny szczyt wjadą uczestnicy wyścigu GIGA. Będą wśród nich pretendenci do zaszczytnego tytułu zdobywcy Wielkiego Jakuszyckiego Szlema dla zawodników, którzy w danym roku ukończą zimowy Bieg Piastów, Letni Bieg Piastów i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach.

7 Rowerowy Bieg Piastów – jeden z dwóch młodszych braci wielkiego Biegu Piastów na nartach biegowych, uznawany był początkowo za łatwy wyścig, idealny na debiut w górach. Z powodu wymagającej aury zyskał jednak sławę trudnego wyzwania. Zwłaszcza na najdłuższym dystansie.

Nowością będzie klasyfikacja firmowa, a atrakcyjnym wydarzeniem towarzyszącym przyjazd mobilnej wystawy z okazji 60-lecia KGHM – przedsiębiorstwa od wielu lat wspierającego wiele inicjatyw społecznych, w tym działalność stowarzyszenia Bieg Piastów. Na kibiców czekać będą foodrucki z jedzeniem i kawą oraz stoisko lokalnego, rodzinnego browaru.

Starty rozpoczną się o godz. 10 od uczestników wyścigu GIGA (w trzech grupach). O godz. 10:30, także w podziale na grupy, wystartuje MEGA, a pół godziny później MINI. Dziecięca Rowerowa Przygoda rozpocznie jazdę w dwóch grupach o godz. 9:00 i 9:20. Szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl

Szlaki i drogi leśne w trakcie zawodów będą otwarte dla turystów, ale uprasza się wszystkich o rozwagę i ustępowanie miejsca zawodnikom. Z pewnością ucieszą się, gdy będą dopingowani. Organizatorzy proszą wszystkich zawodników i kibiców, by nic w lesie i górach nie zostawiali. Wszelkie opakowania po jedzeniu i napojach należy zabrać ze sobą i wyrzucić w miejscu zakwaterowania. Proszę pozostawić las czysty.

Organizatorem 7 Rowerowego Biegu Piastów jest stowarzyszenie Bieg Piastów, które jest wspierane przez grono Sponsorów i Partnerów. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski, Sponsorem Głównym KGHM Polska Miedź SA, Sponsorem Technicznym Quest. Partnerem Technicznym jest Brubeck, a Partnerami: Fenwick’s, Kross, Volvo, Interferie, Grinday, Termy Cieplickie, Galeria Sudecka, Dolny Śląsk, Miasto Jelenia Góra i Miasto Szklarska Poręba. Patroni honorowi to: Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Patronem Medialnym jest Program I Polskiego Radia.