Podsumowanie święta plonów za nami

0
832

Za nami Dożynki Prezydenckie będące podsumowaniem święta plonów, które przez ostatnie tygodnie obchodzone były na terenie wielu polskich gmin. W uroczystościach uczestniczył Wicemarszałek Grzegorz Macko wraz z grupą wieńcową z sołectwa Kłobuczyn z Gminy Gaworzyce.

Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP  Aleksander Kwaśniewski. Po latach wydarzenie przybrało jednak formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuował Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz obecnie Prezydent RP Andrzej Duda.

Tegoroczne dożynki zorganizowane zostały w ogrodach Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu. Zgodnie z tradycją uroczystości dożynkowe z udziałem pary prezydenckiej są ostatnimi obchodzonymi w Polsce w danym roku. Coroczną, radosną uroczystość rozpoczęła Msza Święta, po której nastąpiła najbarwniejsza część Dożynek – przemarsz korowodu dożynkowego oraz Ceremoniał Dożynkowy z podaniem chleba Prezydentowi RP. Wydarzenie uświetnił występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

Wraz z moimi współpracownikami reprezentowaliśmy Dolny Śląsk na Dożynkach PrezydenckichPodczas wydarzenia mieliśmy okazję porozmawiać z parą prezydencką, której wręczyliśmy upominki z Dolnego Śląska. Była to specjalnie przygotowana na tę okazję zastawa z dolnośląskich kryształów oraz regionalne wino” – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Gminne dożynki przez wiele dni obchodzono także na Dolnym Śląsku. Ich zwieńczeniem były z kolei tradycyjne dożynki wojewódzkie, które w tym roku zorganizowane zostały w Domaniowie.

“Dożynki to tradycyjne ludowe święto, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. To święto, które gromadzi w jednym miejscu rolników, ludzi związanych z wsią i pracujących na rzecz jej wszechstronnego rozwoju” – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko. 

Podczas dożynek wojewódzkich ( 5 września) wybrano najpiękniejszy wieniec w regionie. Tym razem zwycięska okazała się grupa wieńcowa z sołectwa Kłobuczyn z Gminy Gaworzyce, która także uczestniczyła w Dożynkach w Warszawie. Ich dolnośląski wieniec został wyeksponowany przed pałacem prezydenckim, gdzie podziwiać go mogą wszyscy spacerujący warszawiacy.