Podsumowanie V edycji Zimowej zadymki w Dwójce
W pierwszym tygodniu zimowych ferii w murach Szkoły Podstawowej nr 2 spotkali się uczestnicy na kolejnej edycji „Zimowej zadymki w Dwójce”. Pięciodniowa przygoda przyniosła 135 uczniom wiele radości, aktywności, sporo wrażeń i nawet odrobinę śniegu.
W ostatni styczniowy poniedziałek dzieci spotkały się w swoich grupach z opiekunami, zapoznali się z programem zimowiska, regulaminem, zasadami korzystania z oferty oraz godzinowym planem tygodnia. Już przed południem wybrali się do Kina „Lot” na pouczający seans filmowy pt. „Jak uratować smoka?”. Każdy mógł utożsamić się z głównymi bohaterami, którzy przeżyli ciekawe doświadczenie – opiekowali się smokiem. Po powrocie do szkoły dzielili się wrażeniami po filmie i zaangażowali się w działania podejmowane na miejscu. W sali kulinarnej przygotowywali „zakręcone kartofelki”, a w sali gimnastycznej spędzali miło czas na zabawach sportowych.
We wtorek wybrali się do interaktywnego muzeum „Karkonoskie tajemnice” w Karpaczu. Tam, jeszcze przed zwiedzaniem wystawy, udało im się złapać kontakt z prawdziwą śnieżną zimą. W magicznych wnętrzach poznawali legendy karkonoskie, fantastycznych bohaterów naszych stron, różne wcielenia Ducha Gór oraz akcesoria, którymi dysponował. Korzystając z dotykowych ekranów mogli tworzyć postaci, rozwiązywać zagadki, po prostu dobrze się bawić. Przemierzając karkonoskie podziemia, odnajdywali zagubione skarby, ilustracje z życia dawnych mieszkańców tych ziem i podziwiali grę świateł wzbogacającą efektowną wystawę.
W środę główna atrakcją dnia była wizyta w „Termach Cieplickich”. Na pływalni uczestnicy zimowiska czuli się jak ryby w wodzie. Wesołe zabawy w basenach wewnętrznych i zewnętrznych, na zjeżdżalniach oraz nurkowanie, pływanie z prądem i pod prąd w „rzece”, czy skoki grupowe w „beczce” dostarczyły wszystkim sporo emocji. W szkole znaleźli oczywiście czas na sportowe zabawy, pokonywanie toru przeszkód i chemiczne eksperymenty oraz prace plastyczno – techniczne.
W czwartek wycieczkowicze podjęli wyzwanie zdobycia Góry Grodna w Marczycach. Dojechali do pobliskiego Staniszowa, a pieszo zdobyli szczyt wzniesienia, na którym wznoszą się gościnne mury Zamku Księcia Henryka. Odwiedzali tam stanowiska, które przybliżały dzieciom tajniki pracy archeologa kiedyś i dziś. Dawne narzędzia, zasady według których wydobywa się znaleziska takie jak cenne przedmioty, kamienie szlachetne. Dowiadywali się jak zachować się w momencie odnalezienia przedmiotu mającego wartość archeologiczną. Poznali pismo runiczne i notowali nim swoje imiona. Uczyli się także korzystać z mapy i kompasu podczas gry terenowej. Garść wiedzy i ożywczy spacer po lesie dały im sporo energii i dużo przyjemności.
Podczas całego zimowiska nie zabrakło czasu na spacery po centrum miasta, na Wzgórze Krzywoustego czy na plac zabaw na Wzgórzu Kościuszki. Spędzali każdą chwilę aktywnie i z uśmiechem.
Ostatniego dnia „Zimowej zadymki w Dwójce” był czas na podsumowania, uroczyste wręczenie dyplomów, zabawy przy muzyce oraz wesoły czas spędzony przy ognisku. Wszyscy bawili się świetnie a opiekunowie i organizatorzy mieli ogromną satysfakcję, że udało się zorganizować wszystko bezpiecznie i w atrakcyjny dla dzieci sposób. Do zobaczenia za rok na kolejnej „Zadymce…”!
UMJG