Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

0
701

1 marca obchodziliśmy, już po raz 11., państwowe święto Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku w hołdzie pamięci bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II. wojny światowej przeciwstawiali się narzuconemu w Polsce przez sowietów reżimowi komunistycznemu.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej w Bazylice pw. św. Erazma i Pankracego, którą koncelebrował ks. dziekan Bogdan Żygadło. W swojej homili podkreślał, że żołnierze wyklęci byli wielkimi polskimi patriotami. W Mszy Świętej uczestniczyli m.in. senator Krzysztof Mróz, wiceprezydent Jeleniej Góry Janusz Łyczko oraz przedstawiciele Regionu Jeleniogórskiego NSZZ “Solidarność”. Po mszy uczestnicy przeszli pod pamiątkową tablicę przy kościele, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

„Żołnierze podziemia niepodległościowego stanęli przed najwyższą próbą wierności wolnej Polsce i jej ideałom. Dowodem ich zwycięstwa jest nasza pamięć o ich niezłomnej postawie. Mimo, że wielu zostało straconych a wielu spędziło długie lata w więzieniach pozostali w świadomości rodaków a pamięć ich bohaterstwa jest żywa” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

Kolejne wydarzenie związane z tegorocznymi obchodami zaplanowane jest na niedzielę w cieplickim Parku Norweskim, gdzie wystartują uczestnicy „Biegu Tropem Wilczym”. Już od 12:30 rozpoczną się zajęcia i pokazy aerobic prowadzone przez zawodowych instruktorów. Biegacze wystartują o godzinie 13:00 (dystans sportowy 5000 m) oraz o 14:00 (bieg rodzinny na dystansie pamięci 1963 m). Zgłoszenia do biegu przyjmowane są w formie elektronicznej do 4 marca 2022 r.., lub w niedzielę od godziny 12.00 w biurze zawodów w Parku Norweskim.