Policjanci przygotowują przedszkolaków do konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”

0
827

Jeleniogórscy policjanci 2 marca br. złożyli wizytę w Miejskim Przedszkolu nr 27 „Okrąglaczek” w Jeleniej Górze. Spotkanie zorganizowano pod kątem przegotowania przedszkolaków do konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć, a
dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W spotkaniu ze strony policji uczestniczyła policjantka z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze oraz dzielnicowi z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze.

Konkurs „Uczę się bezpiecznie żyć” ma na celu wyposażenie dzieci w praktyczne umiejętności i nawyki związane z bezpieczeństwem dnia codziennego, udzielaniem pierwszej pomocy, ochroną środowiska, zachowaniu na drodze, w szkole, w domu, w lesie, spotykania obcych, zwierząt. Konkurs zawiera w sobie wiele tematów z jakimi dziecko spotyka się w dzisiejszym świecie. Wczorajsze spotkanie ukierunkowane było na bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze omówili również rolę i zadania policjanta (dzielnicowego) w życiu dziecka i funkcjonowania rodziny oraz zasady bezpiecznego zachowania:

  • na ulicy (przechodzenie przez ulicę – miejsca dozwolone – z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizacji, poruszanie się poboczem, zachowanie się w przypadku kierowania ruchem na drodze przez policjanta, znajomość znaków drogowych informacyjnych, ostrzegawczych, zakazu, nakazu, wyposażenie w elementy odblaskowe,
  • na dworze, podwórku- w tym podwórku przedszkolnym (podczas zabawy, w kontakcie z osoba obcą, psem, dzikimi zwierzętami, etc).

Dzieci podczas spotkań z policjantami zapoznawane są z sytuacjami zagrażającymi ich życiu i zdrowiu oraz ze sposobami przeciwdziałania tym niebezpieczeństwom, kształtowane są umiejętności rozpoznawania i odpowiedniego zachowania się w sytuacjach zagrożenia, dzieci są uwrażliwiane na ochronę życia i zdrowia własnego oraz kolegów.

podinsp.Edyta Bagrowska