ZUS pomaga Ukrainie

0
782

Pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy zostały już zakwaterowane w bazie szkoleniowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W najbliższym czasie przyjęte zostaną kolejne osoby. Łącznie do dyspozycji uchodźców jest około 1400 miejsc noclegowych.

W obliczu wojny i ludzkiej tragedii przyda się każde wsparcie. Nie zostawiamy naszych bliskich sąsiadów bez pomocy.

“Dlatego kilka dni temu do dyspozycji wojewodów została oddana baza szkoleniowa ZUS. Łącznie do dyspozycji jest około 1400 miejsc noclegowych – informuje Iwona Kowalska- Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Pierwsze rodziny są już u nas. Mamy pod swoją opieką łącznie ponad 30 osób. W najbliższym czasie zakwaterowane zostaną kolejni uchodźcy. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc w tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się obywatele Ukrainy” – podkreśla Kowalska-Matis.

Zdaniem rzeczniczki zapewnienie dostępu do rynku pracy jest fundamentalną kwestią dla poczucia bezpieczeństwa osób przyjeżdżających z Ukrainy jest.

Dlatego tak ważne jest, aby ułatwić im wszystkie formalności związane z pobytem w Polsce. To pozwoli na dostęp obywatelom Ukrainy m.in. do opieki medycznej lub świadczeń rodzinnych.

Na stronie internetowej ZUS ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim. Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc.

W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS organizują zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli Ukrainy. Zebrane produkty zostaną przekazane do organizacji pomocowych.