Akcja ratunkowa GOPR-u na zboczach Śnieżki

0
971

Ratownicy GOPR Karkonosze przeprowadzili kolejną akcję ratunkową na zboczach Śnieżki.

24 lutego o godzinie 7:35 Stacja Centralna Grupy Karkonoskiej GOPR otrzymała zgłoszenie od turystów poruszających się w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy, którzy usłyszeli wołanie o pomoc na północnych zboczach góry, jednak osoby zgłaszające nie były w stanie zlokalizować osoby wzywającej pomoc.

Ratownicy po dotarciu w rejon Śnieżki rozpoczęli poszukiwania, sprawdzając wszystkie potencjalne lokalizacje, gdzie może przebywać poszukiwana osoba. Około godziny 9:00 zlokalizowali poszkodowanego leżącego około 300 metrów poniżej drogi Jubileuszowej na północnych zboczach Śnieżki. Gdy Ratownicy dotarli do poszkodowanego, zabezpieczyli go termicznie i udzielili pomocy przedmedycznej. Przy badaniu okazało się, że jest to obywatel Czech, który obsunął się z rejonu szczytu około 600m przelatując przez drogę Jubileuszową.

Ratownicy ocenili stan poszkodowanego jako ciężki z powodu licznych obrażeń głowy, jamy brzusznej, złamania kości ramienia i urazu miednicy. Ze względu, że ratowany turysta był Czechem, do działań wezwano Ratowników Horská služba ČR /Czech mountain rescue/ i śmigłowiec Leteckiej Zachrannej Służby. Niestety z powodu huraganowego wiatru 🌪śmigłowiec nie był w stanie ewakuować poszkodowanego z miejsca wypadku. Technikami linowymi ratownicy wyciągnęli poszkodowanego w noszach na drogę Jubileuszową skąd przetransportowano go do śmigłowca LZS, który wylądował w rejonie Domu Śląskiego.

Działania ratownicze zostały zakończone około godziny 13:00. W akcji wzięło udział 12 ratowników GOPR, 3 ratowników Horskiej Służby i zespół śmigłowca Leteckiej Zachrannej Służby.

“Jeszcze raz przypominamy nasz wczorajszy apel o dostosowanie trasy oraz swojego wyposażenia do panujących warunków i własnych umiejętności. Na ten moment w eksponowanym i nachylonym terenie raczki, pół-raczki, łańcuszki na obuwie są nie wystarczającym sprzętem, aby bezpiecznie się poruszać”– apelują ratownicy.

gopr Karkonosze