46 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego

0
781

Przed pierwszym weekendem

W sobotę 26 lutego w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach rozpocznie się 46 Bieg Piastów – Festiwal Narciarstwa Biegowego. Pierwsze konkurencje to Bieg Dobrej Drużyny PZU – Wyprawa Zuchów oraz KGHM Rodzinna 12.

Start Biegu Dobrej Drużyny PZU – Wyprawa Zuchów, na widokowej Polanie Maliszewskiego w Jakuszycach, czyli tam, gdzie rozpoczną się biegi główne 46 Biegu Piastów. Nieco później na 12- kilometrową trasę wyruszy pół tysiąca uczestników KGHM Rodzinnej 12. Powalczą nie tylko o zwycięstwa w kategoriach indywidualnych, ale także o miano najstarszej i najszybszej rodziny.

W niedzielę, 27 lutego, Bieg Przedszkolaka oraz Memoriał Stanisław Michonia na 15 km. Ten wybitny biegacz narciarski i trener trzy razy wygrał Bieg Piastów, w tym jego pierwszą edycję w1976. Wychował znakomitych zawodników jako trener.

Stanisław Michoń trenował w kadrze narodowej w latach 70. poprzedniego wieku razem z mistrzem świata Józefem Łuszczkiem. Jako zawodnik wyróżnił się tym, że jako pierwszy Polak z kraju ruszył na podbój świata podczas biegów masowych z cyklu Worldloppet – organizacji zrzeszającej największe masowe biegi narciarskie świata. W tej wędrówce towarzyszyła mu ówczesna podopieczna, a potem partnerka i żona – Dorota.

Gdy Bieg Piastów jeszcze nie należał do Wordloppet, Stanisław Michoń wygrał go w 1976, 1978 i 1985 roku. Potem wielokrotnie startowali tu jego zawodnicy, łącznie z ukochaną Dorotą, synem Mariuszem, czy też utalentowaną podopieczną Kamilą Boczkowską. To wszystko zadecydowało o tym, że stowarzyszenie Bieg Piastów postanowiło uhonorować pamięć Stanisława biegiem jego imienia.

W ramach 46 Biegu Piastów w 2022 roku Memoriał Stanisława Michonia odbędzie się po raz szósty. Cieszy się jak zawsze dużym zainteresowaniem – wszystkie miejsca na starcie są zajęte na wiele dni przed niedzielą, 27 lutego, gdy zostanie rozegrany. Ma charakter sportowy, wyczynowy, ale też towarzyski, gdyż na starcie stają nie tylko znakomici zawodnicy, ale też rodzina i przyjaciele Stanisława Michonia.

W poniedziałek o godz. 18 Brubeck Nocna 12 – trzeci akt 46 Biegu Piastów w zjawiskowej scenerii Gór Izerskich, w świetle latarek-czołówek.

Program I weekendu 46 Biegu Piastów

26 lutego 2022 sobota

  • godz. 9:00 Bieg Dobrej Drużyny PZU – Wyprawa Zuchów
  • godz. 10:00 KGHM Rodzinna 12

27 lutego 2022 niedziela

  • godz. 9:00 Bieg Przedszkolaka
  • godz. 10:00 Memoriał Stanisława Michonia 15 km

28 lutego 2022 poniedziałek

  • godz. 18:00 BRUBECK Nocna 12
Bieg Piastów.