Wystawa “800 lat Lubania”

0
1267

Dlaczego warto zobaczyć wystawę poświęconą dziejom Lubania? Przede wszystkim dlatego, że pozwala ona spojrzeć na życie dawnych mieszkańców miasta przez pryzmat rozmaitych wydarzeń – radosnych, smutnych, tragicznych i tych zwykłych, wpisanych w życiorys każdego człowieka. Jako muzealnicy wierzymy, że chwila refleksji nad tym, co było, pozwoli lepiej zrozumieć również to, co dzieje się obecnie. Wystawa w atrakcyjny sposób prowadzi zwiedzających po krętych ścieżkach lubańskiej historii, podkreślając momenty wyjątkowe czy wręcz fenomenalne. 

Nigdy wcześniej w historii lubańskiego muzeum nie było prezentowanych tak wiele, tak cennych i tak rzadkich zabytków jak obecnie. Zamknięte w kilkudziesięciu nowoczesnych gablotach, starannie wyeksponowane, dobrze doświetlone i trafnie opisane przyciągają na różne sposoby. Jedne zadziwiają wiekiem, inne swoim przeznaczeniem; niektóre zachwycają wielką wartością materialną albo tym, że są jedyne i niepowtarzalne. Na wystawie znaleźli się też niemi świadkowie dramatycznych wydarzeń, tzn. wojen, pożarów, epidemii, prześladowań i zbrodni. W jubileuszowej kolekcji nie brakuje również eksponatów pokazujących wielkie chwile w historii Lubania. Krótko mówiąc – dla każdego coś dobrego.

Po raz pierwszy będzie można zobaczyć m.in.:

– pradziejowe zabytki z okolic Lubania (niektóre z nich liczą nawet 3500 lat),

– zabytki z czasów wojen husyckich (odkryte w Lubaniu w 2019 r.), które pociągnęły za sobą tragiczne skutki dla miasta. Wśród nich są militaria oraz skarb monet, zawierający doskonale zachowane złote monety (dukaty Zygmunta Luksemburskiego). Takich rarytasów nie było nawet w lubańskim muzeum przed II wojną światową.

– bezcenną miejską kolekcję starodruków z XVI w., które trafiły do lubańskiej biblioteki na progu epoki wczesnonowożytnej a zaginęły w 1945 r. Utracony skarb wrócił do Lubania w 2019 r.,

– przedmioty codziennego użytku mieszkańców Lubania nawet sprzed  500 lat

– unikatowe naczynia liturgiczne z kościoła Trójcy Świętej, uratowane z pożaru w 1760 r.

– najstarszą pieczęć lokacyjną Złotnik Lubańskich z 1675 r.,

– znalezione pod Lubaniem militaria z epoki wojen napoleońskich,

– zakonserwowane, wybrane militaria ze słynnej studni przy ul. Piramowicza,

– liczne przedmioty związane z bitwą lubańską w 1945 r., m.in. wrak samolotu,

–  poruszające znalezisko dobytku ukrytego przez młodą matkę w 1945 r.

– odkryte w spektakularnych okolicznościach rękopisy kościelne z czasów wojny 30-letniej.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających od 2 czerwca.

Muzeum Regionalne