W Jeleniej Górze odbędzie się testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa

0
611

W związku z planowanym powrotem do szkół dzieci z klas I – III także w Jeleniej Górze odbędzie się testowanie nauczycieli na obecność koronawirusa.

Nastąpi to u schyłku tygodnia, miejscem wykonywania testów będzie jedna z sal SP 11, a wykonywać będą testy medycy z Bolesławca.

Popularność testowania wśród pedagogów jest – najoględniej mówiąc – średnia. Testom chce się poddać od 28 do 90 % nauczycieli z klas I – III i pracowników niepedagogicznych placówek oświatowych, a przeciętnie będzie to ok. 51.33% liczebności tej grupy. Wśród nauczycieli testami genetycznymi będzie zbadanych 185 osób (na 377 osób), w gronie pracowników oświaty – 116 (na 226 osób).“- informuje Urząd Miasta Jelenia Góra.

Pytani o przyczyny pracownicy oświaty wskazują niekonsekwencję, która – ich zdaniem – występuje w obszarze tego problemu. – Zamknięte są stoki narciarskie – mówią, gdzie na świeżym powietrzu trudniej o zarażenie, niż w klasach szkolnych. Zamknięte są restauracje, gdzie zagęszczenie tzw. konsumentów bywa (w związku rygorami sanitarnymi) mniejsze, niż w niejednej klasie.

“Rozumiemy potrzebę otwarcia szkół i jej nie kwestionujemy, niemniej samo testowanie bez zaszczepienia nas nie jest żadnym sposobem na zapobiegnięcie zarażeniu w pierwszym dniu nauki przy tak dużym zagęszczeniu w klasach, gdzie utrzymanie „dystansu społecznego” jest po prostu niemożliwe, szczególnie w grupie najmłodszych uczniów. To, że będziemy zdrowi idąc do pracy w pierwszym dniu po feriach nie znaczy dokładnie nic, biorąc pod uwagę stan zagrożenia zarażeniem.” – pisze Urząd Miasta Jelenia Góra.

źródło Urząd Miasta Jelenia Góra