Startuje druga edycja kampanii #GóryBezBrawury
Najlepsze schroniska w regionie, kultowe miejsca w dolnośląskich górach, najpiękniejsze szlaki, spotkania na stokach, porady GOPR-owców i atrakcje idealne na ferie. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ze wsparciem GOPR-owców prowadzi akcję, dzięki której szczyt sezonu będzie nie tylko atrakcyjny, ale i bardziej bezpieczny.
#GóryBezBrawury 2022
“Przed nami ferie zimowe, które co roku przyciągają w nasze dolnośląskie góry rzesze turystów z całej Polski. Dlatego w ramach kampanii #GóryBezBrawury nie tylko zapraszamy do poznania najpiękniejszych kurortów w regionie i pokazujemy ofertę przygotowaną przez dolnośląskie atrakcje, ale chcemy przede wszystkim przypominać o zasadach bezpieczeństwa podczas górskich wędrówek” – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
W ramach kampanii odbędą się spotkania z turystami i przedstawicielami atrakcji turystycznych z regionu na dolnośląskich stokach, które zainspirują amatorów białego szaleństwa do odkrywania Dolnego Śląska. Planowane są również darmowe warsztaty z przedstawicielami GOPR. Pojawi się cykl publikacji pod hasłem: „Kultowe miejsca w dolnośląskich górach”. „Dolny Śląsk poleca się na ferie”, materiały filmowe dotyczące najpiękniejszych miejsc w regionie na zimowy wypoczynek oraz cykl edukacyjny na temat przygotowania do górskich wycieczek.
KULTOWE MIEJSCA NA DOLNYM ŚLĄSKU
Schronisko w Pasterce, Samotnia, Jagodna, Szrenica czy Kochanówka – to tylko przykłady regionalnych schronisk. W ramach kampanii urząd zachęca do odwiedzenia kultowych obiektów w dolnośląskich górach – przed nami seria materiałów informacyjnych o najciekawszych miejscach regionu, przedstawiających położenie i historię obiektów, szlaki turystyczne w jego okolicach czy atrakcje, które można zobaczyć, wybierając się na szczyty.
“Dolny Śląsk jest regionem bogatym w trasy krajoznawcze dla wszystkich turystów, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Osobiście polecam wejść na Kalenicę, szczyt w Górach Sowich o dosyć łagodnym podejściu, z poniemiecką wieżą, z której widok rozciąga się od Pradziada po Śnieżkę. To idealna opcja dla rodzinnej eskapady. Przy dobrej pogodzie wspaniałe widoki gwarantowane. Co ciekawe, można spotkać tam muflony, a po wędrówce dobrze zjeść i odpocząć w urokliwym schronisku PTTK Zygmuntówka” – zachęca Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
ATRAKCYJNE FERIE
Od poniedziałku w Polsce rozpoczęły się ferie, dlatego wiele obiektów turystycznych na Dolnym Śląsku przygotowało specjalne oferty dla turystów. Dziecięcy Puchar Orlicy w Zieleńcu, kolej grawitacyjna, morsowisko i 3-kilometrowa trasa saneczkowa w Czarnej Górze, nocne zwiedzanie w Kopalni Uranu w Kletnie czy półkolonie w znajdującym się na Szlaku Zabytków Techniki Hydropolis. Informacje na temat specjalnych ofert na zimowy wypoczynek do końca lutego pojawiają się na oficjalnych profilach społecznościowych Dolnego Śląska oraz na stronie www.dolnyslask.travel .
BEZPIECZEŃSTWO NA SZLAKU I STOKU
W tym roku Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe obchodzi 70. rocznicę powstania. W związku z tym radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęli uchwałę ustanawiającą rok 2022 „Rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach”. W całej Polsce pracuje 7 grup GOPR, dwie z nich – Grupa Sudecka (obszar działania: Sudety Wschodnie i Środkowe) oraz Grupa Karkonoska (Sudety Zachodnie), dbają o bezpieczeństwo na Dolnym Śląsku i przypominają o głównych zasadach rozsądnego spędzania czasu na szlakach i na stokach: cel dostosowany do doświadczenia, warunków pogodowych i kondycji, zaplanowana wycieczka, odpowiedni ekwipunek i zainstalowana w telefonie aplikacja RATUNEK.
UMWD