Smogowe płuca w Jelenie Górze

0
1481

Samorząd Województwa Dolnośląskiego od lat podejmuje działania na rzecz poprawy jakości powietrza w regionie. W lutym tego roku zainaugurowaliśmy kampanię informacyjną „Wybierz Czyste Zasady” – ma ona na celu kształtować świadomość i odpowiedzialne zachowania Dolnoślązaków w zakresie troski o jakość powietrza. W ramach kampanii podjęto szereg działań oraz akcji informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców regionu.

Przed nami kolejna z nich. Już jutro w centrum Jeleniej Góry zamontowana zostanie instalacja mobilnych płuc, które dzięki umieszczonym wewnątrz urządzeniom pomiarowym pomogą zbadać jakość otaczającego ich powietrza. Inicjatywa realizowana jest Instytut Rozwoju Terytorialnego wspólnie z Fundacją Ekorozwoju i Polskim Alarmem Smogowym.

Instalacja ta to dwumetrowy model ludzkich  płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału,   który  poprzez  filtrowanie  powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi  możliwe będzie zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.

Miejsce lokalizacji pierwszej na Dolny Śląsku instalacji mobilnych płuc wybrano nieprzypadkowo. Chodzi o zwrócenie uwagi na centra dolnośląskich miast, w  których problemem są kamienice wyposażone często w przestarzałe piece kopciuchy. Jest to też symboliczny apel do władz państwowych o uruchomienie krajowych środków finansowych dla docieplenie i likwidacje piecy w budynkach wielorodzinnych. Problemem jest również fakt, że  smog  zagraża też uzdrowiskom  (uzdrowisko Cieplice Zdrój położone jest w obrębie miasta Jelenia Góra).

Miejsce: Rynek w Jelenie Górze
Start: 13.11.2020

Akcja realizowana jest we współpracy z Samorządem Województwa Dolnośląskiego w ramach kampanii Wybierz czyste zasady https://czystezasady.pl/ oraz z Prezydentem Jeleniej Góry.

Zapraszamy do śledzenia relacji z instalowania “mobilnych płuc” w piątek, 13 listopada o godzinie 10.00 na profilu https://www.facebook.com/PrzybylskiCezaryBezpartyjniSamorzadowcy/

źródło: FUNDACJA EKOROZWOJU FER