Rekordowe zainteresowanie 9. Letnim Biegiem Piastów

0
1663

Pierwszy raz w historii wszystkie miejsca na Letni Bieg Piastów rozeszły się już na tydzień przed zawodami. Pozostały jeszcze tylko miejsca dla dzieci. W zawodach, które odbędą się 28 i 29 sierpnia, weźmie udział około 1500 biegaczy z różnych regionów Polski i Czech.

Fot. Bieg Piastów

Rywalizować będą na pięknych trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie- Jakuszycach na dystansach 12, 22 i 51 km. Dodatkowo rozegrany zostanie rekreacyjny marsz nordic walking z udziałem 115 osób oraz Bieg Przedszkolaka i Letnia Wyprawa Zuchów dla uczniów podstawówek.

Trasy to wspaniałe dukty leśne, odcinki kamieniste, trawiaste i asfaltowe pomiędzy Jakuszycami, stacją turystyczną Orle, Białą Doliną ,a Wysokim Kamieniem. Na ten wybitny szczyt wbiegną uczestnicy Jakuszyckiego Ultramaratonu, czyli biegu na 51 km. Niektórzy jego uczestnicy pretendują do zaszczytnego tytułu zdobywcy Wielkiego Jakuszyckiego Szlema.

9. Letni Bieg Piastów – młodszy brat wielkiego Biegu Piastów na nartach biegowych, uznawany jest za łatwy bieg górski, idealny na debiut w górach. Trasy nie mają zbyt dużych przewyższeń, ani zbyt wymagającej nawierzchni, co pozwala średniej klasy amatorom pokonywać je bez większych problemów.

Letni Bieg Piastów to także expo z udziałem renomowanych producentów sprzętu sportowego oraz spotkanie (w sobotę) z wybitnym narciarzem wysokogórskim, biegaczem i himalaistą Andrzejem Bargielem, który wsławił się zjazdami na nartach między innymi ze szczytów K2 i Broad Peak oraz zwycięstwem w ekstremalnie trudnym biegu Elbrus Race.

Podczas Letniego Biegu Piastów będą zbierane fundusza na pomoc na zakup protezy dla niepełnosprawnego Maksa Piwowarskiego z Piechowic. 11-letni chłopiec – wraz ze swoją mamą– wykonali rękodzieło, które każdy będzie mógł kupić w trakcie zawodów. Dla Maksa przeznaczony zostanie dochód ze sprzedaży ciast od sponsorów. W akcję włączył się także PKO Bank Polski (Sponsor Generalny wydarzenia). W jej ramach, aby pomóc chłopcu, wystarczy do koszulki startowej przypiąć kartkę z napisem „biegnę dla Maksa” i dotrzeć z nią do mety. Kartki-identyfikatory akcji można odbierać w biurze zawodów w czasie jego pracy.

W sobotę, 28 sierpnia, rozegrane zostaną Jakuszycki Ultramaraton (start w grupach od godz. 9) i Jakuszycki Półmaraton (start grupowy od godz. 10). W niedzielę od godz. 10 start Jakuszyckiej 12 i Rekreacyjnego Marszu Nordic Walking. W sobotę odbędzie się Letnia Wyprawa Zuchów, a w niedzielę Bieg Przedszkolaka. Szczegółowe informacje na www.bieg-piastow.pl . Zapisy na biegi dzieci są otwarte.