Góry Bez Brawury na Dolnym Śląsku

0
583

#GóryBezBrawury to nowa akcja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wspierana przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zachęca do zachowania bezpieczeństwa i rozwagi podczas górskich wędrówek w regionie.

Jedną z niewielu dostępnych dziś rozrywek, które ostatnio zyskały na popularności, są jednodniowe wycieczki w góry. Zimowe spacery niestety często kończą się wypadkami spowodowanymi brakiem rozwagi i niepotrzebną brawurą. Jak informują GOPR-owcy w ubiegłym roku, tylko na terenie działania Grupy Sudeckiej, czyli w Sudetach Wschodnich i Środkowych, wypadków było aż 300. W tym sezonie z nart przesiedliśmy się na sanki i jabłuszka, a te, używane na niewłaściwym terenie, mogą być niebezpieczne. Mamy także nową modę na suche, górskie morsowanie, czyli wycieczki na szczyty w krótkich spodenkach, które dla wielu mogą być po prostu groźne dla zdrowia.

“Nowa kampania #GóryBezBrawury ma na celu przede wszystkim edukację i przypomnienie turystom o zasadach bezpieczeństwa. Na Dolnym Śląsku mamy piękne góry, w których każdy odnajdzie odpowiedni dla siebie szlak, jednak warto zadbać o to, aby bezpiecznie zakończyć każdą wyprawę. Rozwaga w górach oszczędzi nam kłopotów, a dolnośląskim GOPR-owcom bardzo ułatwi służbę “– mówi  Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Wraz z Grupą Sudecką GOPR Urząd Marszałkowski przygotował poradniki, które przypominają główne zasady bezpieczeństwa w górach. To seria filmów, artykułów, komunikatów i postów w mediach społecznościowych dotycząca odpowiedniego przygotowania i zachowania w trakcie górskich wycieczek pod hasłem #GóryBezBrawury. 

DEKALOG BEZPIECZEŃSTWA W GÓRACH

Kampania oprócz filmów obejmie serię publikacji: „Zanim zimą wybierzesz się w góry – co powinieneś wiedzieć”, „Zapytaj GOPRowca” , konkursy w mediach społecznościowych i cykl edukacyjny „Sudeckie Szczyty”.

W ramach akcji, przedstawiamy dekalog bezpiecznego turysty:

  1. Sprawdzić teren, który chcemy przemierzyć 
  2. Dobrze rozplanować trasę (czas dojazdu i wejścia, poznanie szlaków, przewyższeń, możliwości schronienia na szlaku)
  3. Sprawdzić prognozę pogody
  4. Przygotować się fizycznie
  5. Zadbać o wyposażenie
  6. Jeśli jest to możliwe, nie wychodzić w góry samotnie
  7. Mieć ze sobą ekwipunek: plecak, odpowiednie do panujących warunków obuwie, ubranie chroniące przed opadami i wiatrem, zapasową ciepłą odzież, podręczną apteczkę, prowiant i napoje, mapę i kompas, latarkę, telefon komórkowy – z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi, w okresie zimowym czapkę i rękawiczki, na trudniejsze szlaki zimą czekan i raki (niezbędne odpowiednie przeszkolenie)
  8. Znać numery ratunkowe GOPR
  9. Zainstalować aplikację RATUNEK
  10. W sytuacji zagrożenia nie obawiać się prosić o pomoc