Galeria BWA zaprasza na wystawę

0
630

Galeria BWA w Jeleniej Górze to jedna z tych instytucji kultury, która odmraża się z dniem 1 lutego. I od razu zaprasza na wystawę “Miejsce w dymku” autorstwa Tadeusza Baranowskiego.

Wystawa potrwa do 28 lutego. Ceny biletów:

  • 5 zł – normalny,
  • 2 zł – ulgowy.

Tadeusz Baranowski – rysownik i malarz, jeden z najważniejszych twórców w historii komiksu polskiego. Jest artystą wszechstronnym i niebywale płodnym. Jest twórcą popularnych bohaterów komiksowych, takich jak Orient Men, Bąbelek i Kudłaczek, profesor Nerwosolek i Entomologia Motylkowska, Praktyczny Pan oraz wampiry Szlurp i Burp. Do jego najważniejszych dzieł zaliczyć można komiksy zebrane w albumach pt. „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, „Skąd się bierze woda sodowa”, „Antresolka profesorka Nerwosolka”, „Podróż smokiem Diplodokiem”, „Jak ciotka Fru-Bęc uratowała świat od zagłady” i innych.

Poczucie humoru Baranowskiego i oryginalny sposób opowiadania popularne są nie tylko w środowisku czytelników komiksów. Jest on artystą ponadpokoleniowym. Posiada dar, dzięki któremu tworzone przez niego fabuły są atrakcyjne zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dla dorosłych odbiorców. Jego sposób obrazowania, skłonność do eksperymentów i rozmach, sprawiają, że wykracza daleko poza granice komiksu tradycyjnego.

Na wystawie zaprezentowane będą plansze ze wszystkich najważniejszych serii Baranowskiego oraz jego malarstwo.Kurator: Piotr Machłajewski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Działalność BWA jest finansowana z budżetu miasta .Patron medialny: „Zeszyty Komiksowe”.