Dni Otwarte Domów Przysłupowych

0
1570

Na trój styku Polski Czech i Niemiec występuje swoisty typ architektury regionalnej. Obszar ten zwany jest także Krainą Domów Przysłupowych. Nazwa pochodzi od drewnianych kolumn, słupów, które na parterze okalają izbę zrębową i podtrzymują ciężar konstrukcyjny góry budynku tj. ścian, albo dachu. Piętra tych domów są najczęściej o konstrukcji ryglowej, wypełnionej szachulcem (gliną i słomą). Ten rodzaj budownictwa charakterystyczny jest tylko dla obszarów górnych Łużyc i nie występuje nigdzie indziej na świecie, tylko tu w Euroregionie NYSA.

Ten rodzaj budownictwa wynaleźli prości, wiejscy rzemieślnicy cieśle, na potrzeby łużyckich tkaczy. Powstawały one na obszarach wiejskich prawdopodobnie już na przełomie XIV i XV wieku, a w kolejnych stuleciach były jeszcze doskonalone.

Kraina Domów Przysłupowych jest ojczyzną domów przysłupowych. Obszar ten przez mieszkańców Krainy traktowany jest jak wspólna ojczyzna. Dzisiaj w dobie globalizacji to słowo nabiera głębszego sensu i jest wyrazem tęsknoty do miejsca, z którym można się utożsamiać. 

Dni Otwarte Domów Przysłupowych to wydarzenie organizowane na koniec maja, które przybliża wyjątkowe piękno architektury regionalnej.Jest to niezwykła okazja, aby zajrzeć do wyjątkowych budynków na terenie Górnych Łużyc, które są skarbem niespotykanym nigdzie indziej w Europie.

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze bierze udział w Dniach Otwartych Domów Przysłupowych, organizowanych przez Stowarzyszenie Dom Kołodzieja.

“W związku z tym w niedzielę (30.05.2021) otwieramy dla zwiedzających zamknięte (z uwagi na sytuację epidemiczną) wnętrze Chaty Karkonoskiej. Chatę będzie można zwiedzać bezpłatnie w godzinach 12:00 – 18:00. Na pozostałe ekspozycje muzealne obowiązuje bilet wstępu do Muzeum“- informuje Muzeum Karkonoskie.

Jelenia Góra to nie jedyne miejsce gdzie może obejrzeć dom przysłupowy. Poniżej znajdziecie mapę innych miejsc