Smutna statystyka

0
818

Statystyka jest bezlitosna i coś, co naukowcy określają jako „proces depopulacji” można obserwować także w Jeleniej Górze. W szczegółach – w pierwszym tygodniu stycznia 2022 zarejestrowano 25 aktów urodzeń oraz 39 aktów zgonu.

Ten smutny, a w rozumieniu demograficznym – dramatyczny proces dotyczy nie tylko Jeleniej Góry, ale całej Polski. Badający trendy w tym zakresie szacują, że nawet bez wpływu epidemii należy przyjąć do wiadomości, że liczba obywateli w Polsce zmniejszy się do roku 2080 o ok. 7 MILIONÓW. To prawda, że to długi okres, jednak „z grubsza” oznacza ubytek 20% ludności na skutek procesów naturalnych.

Czy możemy być – tak jak w przypadku epidemii – tylko biernymi obserwatorami procesu. Niekoniecznie” – mówią znawcy.

Wprawdzie lokalnie nie ma całkiem skutecznych narzędzi, by to poprawić, ale centralnie jest kilka sposobów, m.in. i taki, by zmniejszyć transfery społeczne, a zwiększyć pomoc w rozmaitej formie dla ludzi pracujących. Jest to o tyle ważne, że już w roku 2050 (a więc relatywnie niedługo) co trzeci statystyczny Polak będzie miał więcej, niż 65 lat. To oznacza, że należy wzmacniać usługi publiczne, w tym służbę zdrowia, ale paleta metod jest spora. Wymaga
jednak głębszych analiz możliwości i skutków w skali kraju. Lokalnie możemy odnotować, że w pierwszym tygodniu stycznia ubyło w Jeleniej Górze i okolicach 14 osób.

umjg