Quady i niezbędny sprzęt dla dolnośląskiej policji

0
943

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski przekazał dzisiaj funkcjonariuszom z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu kluczyki do 3 nowych quadów. Pojazdy trafią do jednostek w Jeleniej Górze, Lubaniu oraz Kłodzku. W ramach współpracy w ostatnich miesiącach policjanci otrzymali także między innymi walizki kryminalistyczne, zestawy fotograficzne, czy sprzęt wysokościowy. Łączna wartość dofinansowania na te zakupy to pół miliona złotych.

W przekazaniu sprzętu razem z Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski oraz I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu mł. insp. Robert Frąckowiak.

Nowe quady trafią do jednostek w Jeleniej Górze, Lubaniu i Kłodzku (będzie patrolować rejon Lądka – Zdroju). Głównym celem współdziałania Zarządu Województwa Dolnośląskiego i Policji jest poprawa bezpieczeństwa publicznego w regionie.

Od wielu lat współpracujemy z Dolnośląską Policją zarówno finansując zakup sprzętu niezbędnego do codziennej służby, jak i uczestnicząc w różnych programach informacyjnych i profilaktycznych. Najważniejsze jest to, że są to działania skuteczne i widać ich efekty. Prowadzimy je wspólnie na rzecz bezpieczeństwa Dolnoślązaków” – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Przez dekadę Zarząd Województwa Dolnośląskiego przekazał dla Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dofinansowania o łącznej wartości blisko 3,5 mln zł.

Dzięki tym środkom zrealizowano wiele ważnych projektów poprawiających bezpieczeństwo w regionie, m.in.:

  • doposażenie Policji w sprzęt do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz sprzęt techniki kryminalistycznej – koszt 200 000zł, rok 2014;
  • zakup wyposażenia dla Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji – koszt 200 000 zł,  rok 2015;
  • zakup wyposażenia dla Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji – koszt 150 000 zł, rok 2016;
  • dofinansowanie na zakup pojazdu dla Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu – koszt 200 000 zł, rok 2017;
  • dofinansowanie na zakup pojazdu typu furgon – koszt 80 000 zł, rok 2017;
  • dofinansowanie na zakup 2 quadów wraz z przyczepą, zakup 20 walizek demonstracyjnych – narkotykowych do prowadzenia zajęć dla rodziców uczniów dolnośląskich szkół oraz doposażenie Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji – koszt 200 000 zł, rok 2019;
  • dofinansowanie na zakup auta terenowego, skuterów oraz psów ratowniczych – koszt 400 000 zł, rok 2020;
  • dofinansowanie na zakup quadów, walizek kryminalistycznych i osmologicznych, zestawów fotograficznych, sprzętu wysokościowego oraz psów służbowych wraz z osprzętem – koszt 500 000 zł, rok 2021.

Współpraca z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu to także różne działania w ramach programu edukacyjnego „Bezpieczny Dolnoślązak”, w ramach którego powstały m.in. koncepcje programów profilaktycznych „Bezpieczny Senior” i „Bezpieczny Junior”. Ich celem jest kolejno uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby starsze padają ofiarami przestępstw, a także edukowanie na temat konsekwencji i zagrożeń wynikających z używania substancji psychoaktywnych.

Ponadto, w ramach wspólnych przedsięwzięć wielokrotnie odbywały się także liczne ćwiczenia oraz pokazy działań antyterrorystycznych.

UMWD