Muzeum Karkonoskie zaprasza na wernisaż

0
684

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na na długo oczekiwany wernisaż wystawy Szkieł z Huty Fritza Heckerta. Wydarzenie odbędzie się 23 października (piątek) o godzinie 16:00.

Informacje o wystawie :

W roku 1866 pochodzący z Halle an der Saale kupiec Fritz Heckert (1837–1887) założył w miejscowości Piechowice rafinerię szkła. Nowa firma pod nazwą „Kunstglas-Industrie“ początkowo zajmowała się uszlachetnianiem szkła zakupowanego w pobliskiej hucie Józefina/Josephine w Szklarskiej Porębie, zdobiąc je kunsztownymi dekoracjami. Heckert osiągnął wkrótce znaczne sukcesy sprzedając szkła nawiązujące do stylów historycznych. Bardzo dużą popularnością cieszyły się również wyroby w tzw. stylu staroniemieckim. Produkowane od 1880 r., inspirowane sztuką orientalną szkła z serii Jodpur, iryzujące szkła typu Cypern, czy szkła powłokowe zachwycają bogactwem kolorów. Od roku 1889 firma Fritza Heckerta rozpoczęła produkcję własnych wyrobów.
Po roku 1900 firma nadal należała do czołowych producentów szkła artystycznego i zdobionego. W 1923 r. doszło do fuzji huty Heckerta między innymi z hutą Józefina. Połączone huty działały pod nazwą giełdową „Josephinenhütten Aktiengesellschaft JO-HE-KY“. Heckert utrzymał do roku 1945 indywidualny artystyczny charakter produkcji, firma „Fritz Heckert Kunstglas-Industrie“ przeszła jednak do historii. Obecnie w dawnych zabudowaniach Huty Heckerta działa Huta Julia.

Wystawa czasowa powstała we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz. Przedstawia bogatą kolekcję szkieł z huty Fritza Heckerta ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Śląskiego w Görlitz, uzupełnioną licznymi obiektami od kolekcjonera z Jeleniej Góry, pana Marka Wojtczuka. Partnerem projektu jest także Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.

Ze względu na obostrzenia związane z sytuacją epidemiczną – chętnych na udział w wernisażu prosimy o potwierdzenie obecności pod nr: 75 752 34 65 lub drogą mailową (sekretariat@muzeumkarkonoskie.pl).

źródło : Muzeum Karonoskie