Jelenia Góra pomaga Ukrainie
Zwiększa się dynamicznie liczba uciekinierów z Ukrainy, którzy przyjeżdżają do Jeleniej Góry i otrzymują pomoc w rozmaitej formie. Według stanu na poniedziałkowe przedpołudnie ich liczba, zamieszkujących w obiektach przygotowanych przez Miasto i pozyskanych dzięki współpracy z różnymi instytucjami to niemal 190 osób, na 290 przygotowanych wstępnie miejsc. Ze względu na fakt, że mamy wstępnie informacje o kolejnych grupach, może się okazać, że posiadana obecnie rezerwa miejsc zostanie szybko wyczerpana. Poza recepcją w obiektach miejskich spora grupa zamieszkuje u rodzin, znajomych, albo w mieszkaniach udostępnionych na różnych zasadach przez
właścicieli.
Miasto od 7 marca otworzyło dla dzieci ukraińskich możliwość opieki szkolnej i przedszkolnej. Z posiadanych
informacji wynika, że to grupa ponad 100 osób, a do szkół zgłosiło się tymczasem tylko dziesięcioro.
Odnotowujemy jednak wizyty matek, zainteresowanych tymi formami opieki, więc zapewne spora grupa będzie nią objęta. Kilkanaścioro dzieci wymaga opieki matek, są w wieku do 2 lat, najprawdopodobniej zostaną pod w domach. Jedna z jeleniogórskich firm zadeklarowała sfinansowanie „wyprawek szkolnych” dla ukraińskich uczniów. Ze względu na fakt, że część posługuje się językiem polskim, ale większość nie – przygotowano szkoły, które będą przede wszystkim prowadzić zajęcia z nauki języka, a w innych – gdy nie występuje problem językowy – mali Ukraińcy będą uczestniczyć w zwyczajnych zajęciach (informacja o szkołach – na stronach www Miasta).
Na stronach www Miasta zamieszczane są informacje w tej i w innych istotnych sprawach, zarówno w polskim, jak i w ukraińskim, co pozwala zniwelować zagrożenie nieprecyzyjnym rozumieniem komunikatów. Na dworcu kolejowym w Jeleniej Górze stanęły roll upy, na których – w ukraińskim – zamieszczony jest komunikat o lokalizacji centrum recepcyjnego w PCZK, przy ul. A. Krajowej.
W związku z przewidywanym szybszym napływem Ukraińców lokalizacja punktu recepcyjnego będzie przeniesiona do Galerii „Nowy Rynek”. Do tej pory jest on zlokalizowany w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, przy ul. Armii Krajowej i zapewne będzie tam pracował w godzinach późnowieczornych i nocnych (dyżury tam trwają całą dobę, a na okres otwarcia Galerii punkt recepcyjny będzie działał właśnie w tym miejsc. Wygodnym także dlatego, że położony jest bezpośrednio przy dworcu PKS. O włączeniu tego punktu do pracy poinformujemy osobno.
Sporo aktywności ze względu na nadzwyczajną sytuację poświęcone jest właśnie recepcji Ukraińców, w tym poszukiwanie możliwości poszerzenia wsparcia psychologicznego, występowanie do aptek i hurtowni farmaceutycznych z prośbą o fundowanie leków i mat. opatrunkowych, organizacja punktu zbiórki darów – centralnego magazynu dla 4 powiatów – Jeleniej Góry, Karkonoskiego, Lwóweckiego i Kamiennogórskiego w Jeleniej Górze przy ul. Wojewódzkiej, itp.
Działa punkt zbiórki dystrybucji najbardziej niezbędnych artykułów codziennego użytku przy ul. Długiej, gdzie zbierane są i rozprowadzane środki higieny, żywność, ubrania i rozmaite sprzęty, m.in. w rodzaju wózków dla dzieci, itp., dystrybuowanych między osobami, które przekroczyły granicę Ukraina/Polska po 24 lutego br., czyli po rozpoczęciu wojny przez Rosję.
Ze względu na skalę problemu oczekujemy w najbliższym czasie regulacji legislacyjnych, dotyczących Ukraińców, zakładających ułatwianie prawne w możliwości legalnego pobytu i – w dalszej kolejności – podjęcia pracy. Do tej pory obowiązujące przepisy były wystarczające dla przyjezdnych, ale ze względu na gwałtowny napływ ludzi zza wschodniej granicy )niemal wyłącznie kobiet z dziećmi), zachodzi potrzeba weryfikacji ich treści i zakresów stosowania.
UMJG
fot.UMJG