Aktywność oszustów nie maleje. Nie stań się ich ofiarą

0
363

O sposobach działania oszustów mówi się bardzo wiele. Podszywają się pod różnego rodzaju firmy, sprzedawców, a także stają się potencjalnymi kupcami. Pojawiają się wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wyłudzenia pieniędzy. Atakują nas za pośrednictwem poczty elektronicznej, wiadomości sms, komunikatorów internetowych czy też do nas dzwonią. Stosując różne metody socjotechniczne, niejednokrotnie osiągają cel. Dlatego bądź zawsze ostrożny i nie daj się złowić.

Często słyszy się wśród znajomych, że ktoś dostał sms z wiadomością o zaplanowanym odłączeniu prądu i konieczności uregulowania zaległości, dopłacie za paczkę, czy też błyskawiczną odpowiedź od osoby zainteresowanej kupnem wystawionej na sprzedaż rzeczy. Oszuści podszywają się między innymi pod sprzedawców, firmy abonenckie, kurierskie, przedstawicieli banku, kupujących, są wszędzie tam, gdzie istnieje możliwości wyłudzenia pieniędzy. W dzisiejszych czasach, gdzie światem rządzi internet, musimy zachować szczególną ostrożność. Nie dajmy się zwieść obietnicom i zapewnieniom, że mamy do czynienia z uczciwą osobą. Obecnie, wiele mówi się o ochronie danych osobowych. Wysłanie zdjęcia dowodu osobistego dla potwierdzenia wiarygodności, powinno wzbudzić w nas czujność, a nie uspokoić. Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki zweryfikujmy otrzymaną wiadomość, sprawdźmy opinie o sprzedawcy i nie dajmy się nabrać na okazje cenowe. 

Robiąc zakupy na różnych portalach aukcyjnych zwróćmy uwagę na dane sprzedawcy i numer konta, które wskazuje, gdyż sprawcy podszywając się pod różne osoby często podają ten sam numer konta licząc na to, że nikt nie zwróci na to uwagi. Taka oferta mimo zapewnień i uprzejmości rozmówcy nie jest uczciwa. Warto jest również rozważyć płatność za pobraniem. Będzie to nas kosztowało kilka złotych więcej, ale będziemy mieli pewność doręczenia zamówionej przesyłki.

Bądźmy ostrożni w otwieraniu wiadomości e-mail od nieznanych osób i nie klikajmy w załączone linki. Nie przesyłajmy żadnych danych osobowych, ani numerów kart płatniczych w odpowiedzi na otrzymane oferty. Jeśli jesteśmy proszeni o weryfikację, czy też podanie jakiś brakujących danych, skontaktujmy się osobiście z usługodawcą i wyjaśnijmy sprawę. Zrozumiałe jest, że w dobie ciągłego pośpiechu, każdy szuka rozwiązań pozwalających na oszczędność czasu, ale w tym przypadku możemy stracić bardzo wiele.
Tylko od początku stycznia br. policjanci otrzymali kilka zgłoszeń, w których mieszkańcy Jeleniej Góry i powiatu karkonoskiego  padli ofiarą oszustów. Większość z nich dotyczyła nieotrzymania przesyłki, ale były także oszustwa na BLIKa, podszywanie się pod platformę umożliwiającą dostęp do filmów, czy też oszustwo podczas sprzedaży.

Pamiętaj, że nowe technologie ułatwiające nam codzienne sprawy, niosą też za sobą zagrożenia. Bądź zawsze ostrożny i nigdy nie działaj w pośpiechu. O zagrożeniach rozmawiaj, także z biskimi. Im większa będzie nasza świadomość, tym oszustom będzie trudniej osiągnąć cel.

podinsp. Edyta Bagrowska