Dolny Śląsk w rytmie slow
Turystyka slow to spokojne, uważne podróżowanie, które koncentruje się na poznawaniu regionalnego dziedzictwa kulturowego i jego głębszym doświadczaniu we własnym, raczej niespiesznym tempie. Do takiego poznawania regionu zachęca nowa kampania „Slow Travel Dolny Śląsk” inicjowana przez samorząd województwa.
“W zgodnej opinii ekspertów Dolny Śląsk ma potencjał do bycia polską stolicą turystyki slow travel. Najistotniejsze jest jednak to, że lokalne podejście do turystyki wspiera dolnośląskich przedsiębiorców i pomaga pielęgnować nasze dziedzictwo kulturowe, z którego Dolny Śląsk jest tak dumny” – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.
Najważniejsze cechy modnej ostatnio turystyki „slow” to przede wszystkim pielęgnacja tożsamości kulturowej regionu, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, a także większa dbałość o środowisko przyrodnicze niż w przypadku innych konwencjonalnych form aktywności turystycznej. To ostatnie jest szczególnie istotne w stale aktualnej sytuacji zagrożenia epidemicznego.
“Nowa kampania promocyjna Slow Travel Dolny Śląsk ma przyczynić się do wzmocnienia potencjału turystyki w naszym regionie. W dobie ciągłego pospiechu potrzebujemy odskoczni od naszych codziennych spraw. Zaprezentowana mapa pozwala na podróżowanie w duchu slow – w zwolnionym tempie z większa uwagą na odkrycie nieoczywistych miejsc, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Ponadto zbaczając z głównych szlaków i korzystając z usług lokalnych producentów i usługodawców wzmacniamy naszą regionalną gospodarkę” – dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko
Wychodząc naprzeciw zarówno trendom, ale także oczekiwaniom turystów samorząd Dolnego Śląska, w porozumieniu z Dolnośląską Organizacją Turystyczną oraz portalem Slowhop.com, zaprezentował mapę „Slow Travel Dolny Śląsk”. Prezentuje ona wiele różnorodnych, czasem w nieoczywisty sposób wyselekcjonowanych atrakcji. Zestawienie pozwoli odnaleźć mniej znane atrakcje, atrakcyjne zakątki i ciekawostki turystyczne, a także wręcz zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku. Część z wymienionych miejsc nie posiada rozwiniętej infrastruktury turystycznej, co wpływa na wysoką atrakcyjność dla turystów poszukujących ucieczki od tłumu i hałasu.
Prezentowana mapa nie stanowi bazy zamkniętej, a intencją twórców jest zwrócenie uwagi na możliwości alternatywnego podróżowania w duchu slow – bez pośpiechu, z większą uwagą, poza szlakiem. Prezentowane atrakcje to zaledwie ułamek dolnośląskich turystycznych perełek, które mogą stać się inspiracją do dalszych poszukiwań intrygujących miejsc w regionie. Mapa powstała z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, a autorem mapy jest Slowhop Sp. z o. o..
Elementami projektu są także:
- zestawienie najbardziej klimatycznych noclegów na Dolnym Śląsku w języku:
- polskim https://slowhop.com/pl/dolny-slask
- angielskim https://slowhop.com/en/lower-silesia
- czeskim https://slowhop.com/cs/dolnI-slezko-ubytovani-polsko
- niemieckim https://slowhop.com/de/niederschlesien
- mapa drukowana „Slow Travel Dolny Śląsk” oraz jej wersja elektroniczna (.pdf; QR kod). Mapa prezentuje:
- 113 obiektów noclegowych
- 41 kluczowych atrakcji kulturowych
- 34 kluczowe atrakcje przyrodnicze
- Mapa online (poszerzona wersja) na Geoportalu (autor: Slowhop Sp. z o.o.) Wykonanie: Wydział Turystyki we współpracy z Wydziałem Geodezji i Kartografii;
Mapa prezentuje:
- 124 obiekty noclegowe;
- 81 atrakcji kulturowych;
- 79 atrakcji przyrodniczych.
Poszerzona wersja mapy będzie mogła być na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe atrakcje.