Rehabilitacja pocovidowa finansowana przez NFZ w Uzdrowiskach PGU

0
1344

Po kilku miesiącach starań, by wykorzystać potencjał polskich uzdrowisk w zakresie rehabilitacji osób, które przeszły COVID-19 NFZ podjął decyzję o finansowaniu rehabilitacji. Dzięki decyzji NFZ rehabilitacja pocovidowa będzie teraz dostępna szerszej liczbie osób, które zmagają się z powikłaniami po jej przebyciu.

Uzdrowiska należące do Polskiej Grupy Uzdrowisk uruchamiają turnusy rehabilitacyjne dla osób, które przebyły chorobę COVID-19 i zmagają się z powikłaniami. Pobyty w sanatoriach będą finansowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W związku z tym osoby ze skierowaniami mogą już kontaktować się z Uzdrowiskami w celu ustalenia terminu rehabilitacji.

Skierowanie na stacjonarną rehabilitację pocovidową może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego tj. lekarz pierwszego kontaktu (POZ), lekarz specjalista lub lekarz pracujący w szpitalu. Dokument wystawiany jest na druku typu „skierowanie do szpitala” na którym musi widnieć zapis: „Rehabilitacja stacjonarna świadczeniobiorcy po przebytej chorobie COVID-19”.

Program leczenia gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji przy czym rozpoczęcie rehabilitacji następuje w terminie nie późniejszym niż w okresie 12 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

Ważnym wymogiem w kwalifikacji do leczenia jest przedstawienie wyników badań diagnostycznych, tj. EKG oraz RTG klatki piersiowej z opisem po zakończeniu ostrej fazy choroby, a także wyników badań laboratoryjnych (morfologia, OB, CRP).

Program rehabilitacji jest ustalany indywidualnie dla każdego kuracjusza. Jego celem jest poprawa wydolności wysiłkowej i krążeniowej, a także sprawności oddechowej i siły mięśniowej. Terapia obejmuje m.in. treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia oddechowe i ogólnousprawniające, inhalacje indywidualne, a także zabiegi z zakresu balneoterapii, hydroterapii i fizykoterapii. W ramach rehabilitacji pocovidowej prowadzone są również zajęcia z zakresu psychosomatyki oraz edukacja zdrowotna, która służy zmianie stylu życia.

Rehabilitacja pocovidowa odbywa się we wszystkich uzdrowiskach Grupy, tj. Uzdrowisku Świeradów, Uzdrowisku Cieplice, Uzdrowisku Połczyn oraz w Uzdrowiskach Kłodzkich. Szczegółowe informacje udzielane są w poszczególnych uzdrowiskach:

  • Uzdrowisko Cieplice – telefon: 75 7551003, email: marketing@uzdrowisko-cieplice.pl
  • Uzdrowisko Świeradów – telefon: 75 7820600, email: marketing@uzdrowisko-swieradow.pl
  • Uzdrowisko Połczyn – telefon 94 3662686 lub, email: sprzedaz@uzdrowisko-polczyn.pl
  • Uzdrowiska Kłodzkie: – telefon: 74 8680370, email: rezerwacja@uzdrowiska-klodzkie.pl