Mężczyzna podszywający się pod lekarza ONZ próbował wyłudzić pieniądze od jeleniogórzanki

0
515

Jeleniogórscy policjanci wraz z pracownikami jednego z banków z siedzibą w Jeleniej Górze uchronili jedną z klientek przed przelaniem około 25 tysięcy złotych na konto nieznanego jej mężczyzny.  Jeleniogórzanka nawiązała z nim znajomość za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych. W rozmowie przedstawił się jako lekarz ONZ pracujący na terenie Syrii.

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze ustalili, że mężczyzna nawiązał z jeleniogórzanką kontakt za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów. Przedstawił się jako lekarz pracujący dla ONZ na terenie Syrii. W trakcie rozmów oszust wielokrotnie wspominał, iż jest wdowcem samotnie wychowującym dziecko. Ponadto mówił, że ma zablokowane konto, na którym ma sporo gotówki. Do odblokowania konta potrzebuje jej pomocy i prosi ją o przelanie na konto swojego przyjaciela pieniędzy, które spowodują uruchomienie środków znajdujących się na jego koncie. W zamian obiecał jeleniogórzance wycieczkę do egzotycznych krajów oraz zwrot pożyczonej kwoty wraz z wysokimi odsetkami. Dzięki wspólnie podjętym działaniom pracowników banku, jak i jeleniogórskich policjantów udało się w rozmowie z kobietą zapobiec wyłudzeniu pieniędzy na jej szkodę.


Mając na uwadze powyższy przypadek, przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy na konta osób, których nie znamy! Pamiętaj, że oszuści często bazują na naszych uczuciach, wyznają miłość, opowiadają o swoim życiu i wykazują duże zainteresowanie nowo poznaną osobą. Nasze podejrzenia powinny w szczególności wzbudzić osoby, które oczekują od nas przekazania pieniędzy lub kosztownych przedmiotów. Tylko nasza ostrożność, czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa.

podinsp. Edyta Bagrowska