Wczoraj metodą na funkcjonariusza CBA próbowali wyłudzić pieniądze od mieszkanki powiatu karkonoskiego

0
635

Wczoraj kolejny raz oszuści dali znać o sobie. Mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego próbował wyłudzić pieniądze od mieszkanki powiatu karkonoskiego. Na szczęście kobieta nie dała się oszukać.

16 marca 2021 roku, policja jeleniogórska otrzymała zgłoszenie w sprawie oszusta podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Mężczyzna próbował wprowadzić w błąd mieszkankę powiatu karkonoskiego i w ten sposób wyłudzić od niej pieniądze. W trakcie rozmowy poinformował ją o tym, że prowadzone są działania Policji mające na celu zatrzymanie sprawców wyłudzeń kredytów bankowych. W związku z tą sytuacją jej środki pieniężne zgromadzone na rachunku bankowym są zagrożone i do czasu zakończenia akcji powinna je wypłacić, a następnie im przekazać. Kobieta w trakcie rozmowy zorientowała się, że może chodzić o oszustwo i się rozłączyła.

Pamiętajmy! Oszuści wykorzystują zaufanie do instytucji państwowych, podając się za ich pracowników lub funkcjonariuszy. Wykorzystują różne metody, aby osiągnąć cel. Nie tylko dzwonią do starszych osób, ale również wysyłają smsy z linkami do podejrzanych stron. Dlatego stosujmy w codziennym życiu zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich nieznanych nam osób. Zarówno tych, które do nas telefonują, jak również pukających do naszych drzwi. Sprawdźmy dokładnie, czy na pewno reprezentują instytucję, za którą pracowników się podają. W tym celu możemy zadzwonić do tej instytucji i opowiedzieć o całej sytuacji. W przypadku, kiedy ktoś dzwoni na nasz numer i podaje się na przykład za policjanta i wypytuje o pieniądze lub kosztowności, wtedy trzeba PRZERWAĆ POŁĄCZENIE! Dopiero wówczas należy zadzwonić na numer 112 i przekazać informacje na temat podejrzanegopołączenia.

podinspektor Edyta Bagrowska