WCSKJ: Zasady odwiedzin Pacjentów

0
1355

Każdego dnia w całym kraju obserwowane są znaczące wzrosty infekcji COVID-19. Zakażeń przybywa także w województwie dolnośląskim, dlatego w związku z coraz poważniejszą sytuacją epidemiczną konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad odwiedzin pacjentów w szpitalach. Wprowadzane w obliczu pandemii ograniczenia odwiedzin są ważnym elementem walki z COVID-19. W ten sposób bowiem zapobiega się rozprzestrzenianiu wirusa i nie naraża osób chorych, osłabionych, po zabiegach czy operacjach, na ewentualne ryzyko zarażenia. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, w związku z czwartą falą pandemii, przypomina o obowiązujących w placówce zasadach odwiedzin. Wizyty u pacjentów są zawieszone do odwołania zgodnie z postanowieniem Wojewody Dolnośląskiego.

“W trosce o zdrowie Pacjentów hospitalizowanych w naszym szpitalu i zapewnienie im bezpiecznych warunków leczenia, konieczne jest dalsze wstrzymanie odwiedzin Pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że jest to trudna sytuacja dla Pacjentów i ich bliskich. Ponadto zawieszenie odwiedzin jest także istotne z uwagi na zapewnienie ciągłości funkcjonowania oddziałów szpitalnych, aby mogły przyjmować i leczyć chorych” – mówi lek. med. Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. – “W sytuacjach wyjątkowych, takich jak pożegnanie, kierując się potrzebą zapewnienia Pacjentom chorym terminalnie i ich rodzinom osobistego kontaktu, możliwe są wizyty w czasie ustalonym z lekarzem prowadzącym.”

Ze względów bezpieczeństwa wprowadzone będą także pewne ograniczenia w poruszaniu się po szpitalu. Części ogólne, jak np. laboratorium, teren apteki czy pracownie diagnostyki obrazowej, będą dostępne dla potrzebujących Pacjentów, natomiast dalsze strefy szpitala będą odgrodzone i nie będzie możliwości przebywania w nich osób postronnych.

Zgodnie z decyzją Wojewody Dolnośląskiego w WCSKJ obecnie funkcjonuje 16 łóżek dla chorych na COVID-19. W najbliższym czasie liczba łóżek może zostać zwiększona.

Zasady odwiedzin pacjentów

W szczególnych sytuacjach odwiedziny Pacjentów jeleniogórskiej placówki są możliwe za zgodą kierownika oddziału lub upoważnionego przez niego lekarza. Szpital opracował specjalne zasady, które pozwolą przygotować się do spotkania i zrealizować je w ścisłym reżimie sanitarnym. Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa hospitalizowanym, osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji. Po wejściu do szpitala konieczna jest dezynfekcja rąk i założenie maseczki zasłaniającej usta i nos, a także pozostawienie okrycia wierzchniego w szatni. Po wejściu do sali pacjenta należy ponownie zdezynfekować ręce. Pacjenta może odwiedzić w jednym czasie tylko 1 osoba.

Po zakończeniu odwiedzin personel sprzątający dezynfekuje i sprząta salę. Szczegółowe zasady odwiedzin opisane są na stronie internetowej WCSKJ. W jeleniogórskim szpitalu cały czas bliscy pacjentów mogą telefonicznie kontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać niezbędne informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta. Ponadto od samego początku pandemii, rodziny mogą przekazywać Pacjentom paczki z niezbędnymi rzeczami osobistymi. Konieczne jest zapakowanie paczki oraz podpisanie jej imieniem, nazwiskiem oraz nazwą oddziału w którym przebywa Pacjent. Warto jednak pamiętać, aby artykuły i rzeczy osobiste ograniczyć do tych najpotrzebniejszych.

WCSKJ