Szkolenia Ratowników GOPR Karkonosze

0
771

Zima zagościła już na stałe w Sudetach Zachodnich, a co za tym idzie, rozpoczęła się seria szkoleń dla ratowników. W ciągu ostatnich dni miały miejsce dwa szkolenia.

Weekendowe dla kandydatów na przyszłych ratowników górskich oraz unifikację wiedzy i umiejętności dla ratowników instruktorów.

“Pewnie wielu z Was, spacerujących w rejonie Schronisko PTTK „Strzecha Akademicka”, widzieli ćwiczących ratowników – tak, to właśnie te szkolenia”– komentują ratownicy.

Dla kandydatów przeprowadzono podstawowe szkolenie lawinowe, które miało na celu poznanie elementarnych zasad z obsługi lawinowego ABC.

Najmłodsi stażem przećwiczyli poszukiwanie i odkopywanie zasypanego w lawinie oraz różne metody sondowania, dodatkowo poszukiwali treningowo urządzeniem RECCO.

Początek zimy to także dobry czas na odświeżanie wiedzy wśród doświadczonych kolegów.Na unifikacji instruktorów przećwiczone zostały m. in. różne, alternatywne sposoby poszukiwania detektorem na lawinisku.

W zeszłym roku w całych Karkonoszach odnotowano dwa śmiertelne wypadki lawinowe, żaden z poszkodowanych nie miał na sobie detektora lawinowego.

Pamiętajcie, gdy wychodzicie zimą w jakiekolwiek góry, zagrożone lawinami, jeżeli trasa Waszej wycieczki przebiega przez obszary zagrożone, aby zawsze zabierać ze sobą sprzęt lawinowy czyli:

  • detektor lawinowy
  • sondę
  • łopatę.

“Pamiętajcie również o tzw. “ograniczonym zaufaniu” – kontrola siebie nawzajem czy każdy posiada wymagany sprzęt i potrafi go używać”– apelują ratownicy GOPR Karkonosze.