Rusza Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej

0
1222

Dziś, w piątek 17 września zaczyna się XVIII „Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej im. Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza”.

Jest to ekstremalny rajd turystyczny na którym zawodnicy pieszo pokonują ok 137 km w 48 godzin. Uczestnicy startują o 12 ze Szklarskiej Poręby, w KPN wędrują po głównym grzbiecie Karkonoszy od Szrenicy na Okraj. Dalej trasa prowadzi zawodników już poza parkiem narodowym, przez kolejne pasma górskie otaczające Kotlinę Jeleniogórską czyli Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie.

To nie jedyna trasa, którą zawodnicy mogą przemierzyć. Do wyboru mają także trasę o długości ok. 70 km i mają na jej pokonanie 24 godziny. Startują jutro o godzinie 12.00 i tym razem z Łysej Góry.

Ostatnia możliwością jest “Małe Przejście” czyli wycieczka turystyczna z przewodnikiem sudeckim dedykowana dla rodzin Uczestników Przejścia, aczkolwiek nie tylko. Rozpoczęcie wycieczki nastąpi 18 września 2021 r o godzinie 10:00.

Przejście ma na celu upamiętnienie dwóch ratowników Grupy Karkonoskiej GOPR: Daniela Ważyńskiego i Mateusza Hryncewicza. Zginęli oni w lawinie w Kotle Małego Stawu 8 lutego 2005, będąc na służbie. Daniel był inicjatorem I Przejścia – wraz z 2 kolegami z GOPRu wyruszył na trasę w 2004 roku. Niestety nie dane mu było spróbować jeszcze raz…