Robot Da Vici pomoże w leczeniu onkologiczny
Dzięki współpracy Samorządu Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwa Zdrowia oraz zaangażowaniu prof. Wojciecha Witkiewicza – dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu – od 1 kwietnia 2022 roku refundowane będzie leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem chirurgicznego robota Da Vinci.
“Z każdym rokiem unowocześniamy dolnośląską służbę zdrowia. Nowe szpitale, najlepsi specjaliści, ale także nowoczesny sprzęt jest dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego regionu. Działający w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu Ośrodek Chirurgii Robotowej, umożliwia pacjentom leczenie z wykorzystaniem chirurgicznego robota Da Vinci. Po latach starań operacje te będą refundowane, czyli zwiększy się ich dostępność dla pacjentów “– mówi marszałek Cezary Przybylski.
Wrocław był pierwszym miastem w Polsce, w którym ponad 10 lat temu przeprowadzono pionierskie operacje robotowe. Właśnie wtedy, dzięki staraniom prof. Wojciecha Witkiewicza, został zakupiony system chirurgiczny Da Vinci, który ma zastosowanie w chirurgii ogólnej, onkologii, urologii, ginekologii czy laryngologii.
“Po 12 latach starań, niezliczonej liczbie wizyt i spotkań w różnych gremiach, decyzją obecnego Ministra Zdrowia polscy pacjenci mają refundowany dostęp do najnowocześniej techniki chirurgicznej na obecnym etapie rozwoju medycyny. Przez 12 lat zdobyliśmy doświadczenie, przedstawiliśmy najlepiej udokumentowane wskazania do leczenia techniką robotową, przeprowadziliśmy analizę finansową z której wynika redukcja kosztów. Pozostawała tylko decyzja, którą podjął Minister Niedzielski. Cieszę się, że nie musieliśmy czekać na zmianę pokoleniową. W latach dziewięćdziesiątych jak wkraczała technika laparoskopową, to słyszałem dookoła: „Panie kolego, co to za operacja przez dziurkę od klucza” . A dzisiaj ta technika jest już w każdym szpitalu” – mówi prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.
Chirurgiczny robot Da Vinci umożliwia lekarzom przeprowadzenie niezwykle precyzyjnych operacji, które charakteryzują się bezinwazyjnością oraz szybką rekonwalescencją pooperacyjną pacjenta. Dzięki technice robotowej lekarze mogą przeprowadzać operacje z użyciem narzędzi, których zręczność przekracza możliwości ludzkich rąk i korzystać z niezrównanej ekspozycji pola operacyjnego, z dziesięciokrotnym powiększeniem i trójwymiarową wizualizacją.
Chirurgia robotowa pozwala operować z niezwykłą precyzją. Ruch narzędzi sterowany jest elektronicznie, za pośrednictwem komputera. Umożliwia to również dokładne przeniesienie swobodnego ruchu rąk z elementów sterujących na maleńkie końcówki i drżenie czy przypadkowe ruchy rąk chirurga są eliminowane, a końcówki narzędzi poruszają się niezwykle płynnie. Obrót narzędzi chirurgicznych robota naśladuje ruch nadgarstka chirurga, co nie jest osiągalne w przypadku endoskopu czy laparoskopu. Wszystko to wpływa na poprawę komfortu i bezpieczeństwa operacji.
UMWD