Reprezentanci Polski trenują do Mistrzostw Świata- Kajakowy Newsletter

0
846

Zawodnicy Karkonoskiego Klubu Kajakowego właśnie wrócili z pierwszego w tym roku zgrupowania zagranicznego. Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki przygotowują się do startu w Mistrzostwach Świata, które między 27 czerwca, a 2 lipca rozegrane zostaną w Nottingham, w Wielkiej Brytanii. Wybór miejsca i inauguracji treningów na wodach otwartych oczywiście nie był przypadkowy. Nasi utytułowani kajakarze trenowali na torze kajakarstwa górskiego w Holme Pierre Pont na rzece Trent w Nottingham.

W tym sezonie impreza docelowa wypada w kalendarzu startów dość wcześnie, dlatego nasze treningi w odwoju postanowiliśmy zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem. Nadal głównie trenujemy w Termach Cieplickich na wodzie stojącej, ale im bliżej do sezonu startów tym więcej będziemy przygotowywać się na rzekach górskich i torach kajakowych w całej Europie. U nas ciągle jest za zimno by trenować w najbliższej okolicy, dlatego też pojechaliśmy do Nottingham. Może nie było jakoś super ciepło, ale wystarczająco by wykonać treningi w miejscu Mistrzostw Świata. Było to pierwsze z zaplanowanych zgrupowań w Nottingham. Wiemy jak wiele zależy od spokojnego rozpływania się w tym konkretnym miejscu, dlatego zanim staniemy do walki o medale przyjedziemy tutaj jeszcze kilka razy”– Tomasz Czaplicki.

„Twin Waves – odwój w którym będą rozgrywane Mistrzostwa Świata w tym roku to dość specyficzne miejsce. Playspot  jest diagonalny, skośny do lewej strony. Oznacza to, że ściąga podczas surfowania czy wykonywania figur do lewej strony i wyrzuca z fali. Każdy odwój, czy fala są inne, dlatego bardzo ważne jest, aby podczas treningów przed startem zestroić się z danym miejscem. Dostosować technikę robienia figur by wykonywać je jak najlepiej. Odwój w Nottingham zdecydowanie różni się od tych, w których trenowaliśmy do tej pory. Dlatego pomimo ciężkich warunków atmosferycznych pojechaliśmy tam już pod koniec stycznia”– mówi Zofia Tuła.

Tor kajakarstwa górskiego w Nottingham jest częścią kompleksu obiektów treningowych NWSC i poza odwojem przygotowanym do rozegrania Mistrzostw Świata ma jeszcze jedno bardzo dobre miejsce treningowe tzw. „Inlet Gate”, gdzie nasi kajakarze poza typowym treningiem pod kątem startu w Mistrzostwach mogą pracować nad nowymi figurami i doskonalić najtrudniejsze z nich.

„Inlet Gate to naprawdę fajne i łatwe miejsce do nauki techniki freestyle’u kajakowego i zaawansowanego treningu. Mocną stroną toru w Nottingham jest to, że można tutaj wszechstronnie trenować freestyle kajakowy. Byłoby wspaniale mieć taki tor w Polsce, najlepiej w okolicach Jeleniej Góry”- dodaje Tomasz Czaplicki.

Po wielkim sukcesie Zofii Tuły z 2021 kiedy to wywalczyła tytuł Wice Mistrzyni Europy i po bardzo dobrym występie Tomasz Czaplickiego, który w tej imprezie bronił złota z 2018 i ostatecznie zajął 5 miejsce, nasi reprezentanci płynnie przeszli do przygotowań do nadchodzących Mistrzostw Świata. Oboje już zdobywali medale w imprezach tej rangi. W 2019 roku Zofia zdobyła brąz podczas Mistrzostw Świata w Sort (Hiszpania). Tomasz wywalczył brąz podczas mistrzostw globu w USA w Bryson City (USA) w 2013 roku. Oboje też zdobyli Puchar Świata, a teraz przygotowują się do walki o medale w Nottingham.