Powiadomił o przestępstwie, które nie zaistniało, a celem było wyłudzenie odszkodowania

0
559

Policjanci z Wydziału Kryminalnego z Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze ustalili, a następnie zatrzymali 46-letniego jeleniogórzanina podejrzanego o złożenie fałszywego zawiadomienia o przestępstwie, złożenie fałszywych zeznań oraz o oszustwo.

Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna 27 grudnia ubiegłego roku zgłosił się do Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze i złożył zawiadomienie o kradzieży z włamaniem do swojej firmy. Według zgłoszenia, w wyniku przestępstwa skradzione zostało mienie o wartości ponad 560 tysięcy złotych. Było to 886 telefonów komórkowych różnych marek, 3 hulajnogi i 3 odkurzacze.

Policjanci po weryfikacji informacji podanych przez zgłaszającego, a także analizy nagrań z kamer monitoringu oraz uzyskanych w tej sprawie informacji ustalili, że zgłoszenie jest nieprawdziwe. Wkrótce potwierdzili również, że nie doszło do żadnego włamania. Mężczyzna złożył nieprawdziwe zeznania, w celu uzyskania odszkodowania. Z tego tytułu uzyskał zaliczkę rekompensaty w wysokości 125 tysięcy złotych. Policjanci w wyniku podjętych działań odzyskali część skradzionego mienia oraz zabezpieczyli pieniądze.

Mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, a 46-latkowi za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie, złożenie fałszywych zeznań oraz oszustwo grozić mu może nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze na wniosek Prokuratora Rejonowego zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 2 miesiące.

podinsp. Edyta Bagrowska