Plan Adaptacji do Zmian Klimatu Aglomeracji Jeleniogórskiej

0
505

Gminy i powiaty z obszaru Aglomeracji Jeleniogórskiej przystępują do wspólnego opracowania Planu Adaptacji do Zmian Klimatu Aglomeracji Jeleniogórskiej. W poniedziałek(27.12.2021r) w sali rajców włodarze miast, gmin i powiatów podpisali się pod tym dokumentem.

Plan opracowany dla Miasta Jeleniej Góry oraz powiatów i gmin AJ służyć będzie ocenie podatności gmin i powiatów na zagrożenia, wynikające ze zmian klimatu oraz skoordynowaniu działań lokalnych, mających na celu zminimalizowanie negatywnych skutków ekonomicznych, społecznych i środowiskowych wynikających ze zmian klimatu.

Plan będzie dokumentem strategicznym. W jego ramach opracowywania wykonane zostaną analizy pozwalające rozstrzygnąć, które działania adaptacyjne będą najkorzystniejsze dla gmin i powiatów Aglomeracji Jeleniogórskiej, w szczególności dla poprawy jakości życia i bezpieczeństwa jego mieszkańców.

Plan zostanie opracowany w ramach projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”, na którego realizację Miasto Jelenia Góra pozyskało środki z Programu Rozwój lokalny, finansowanego w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG na lata 2014 – 2021.

Zakres Planu obejmie obszar Aglomeracji Jeleniogórskiej, a obok Lidera projektu Miasta Jeleniej Góry do partnerstwa na rzecz opracowania Planu przystąpili następujący Partnerzy:

  • gminy: Bolków, Gryfów Śląski, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Karpacz, Kowary, Leśna, Lubomierz, Lwówek Śląski, Marciszów, Mirsk, Mysłakowice, Olszyna, Piechowice, Pielgrzymka, Stara Kamienica, Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Świerzawa, Wleń, Wojcieszów, Zagrodno, Gmina Miejska Złotoryja, Gmina Złotoryja.
  • powiaty: Karkonoski, Lwówecki, Złotoryjski.