Pierwszy bieg narciarski w Jakuszycach ze startu wspólnego od dwóch lat

0
552

Narciarski Bieg dla Kobiet i Mężczyzn w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach w wykonaniu 166 narciarzy! Wreszcie według normalnych zasad, ze startu wspólnego, z rywalizacją ramię w ramię.

Ostatni bieg narciarski w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach według normalnych zasad odbył się na początku marca 2020.  Był to bieg na 25 km w ramach 44 Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego. Pandemia wtedy dopiero się rozwijała, nie obowiązywały jeszcze obostrzenia, więc było to możliwe. Później, w 2021, takich biegów zakazano. Jakuszyckie narciarskie też organizowano w formule indywidualnej. Aż do 29 stycznia 2022.

Zima jest w tym sezonie dość łaskawa. Ratrak może przygotowywać od kilku dni 80 km tras. 12- kilometrową trasę Biegu dla Kobiet i Mężczyzn (klasykiem) mógł więc też przyszykować jak należy ze startem i metą na początku Dolnego Duktu w Jakuszycach. Biegacze pomknęli od razu na Górny Dukt, potem w lesie okrążyli Polanę Jakuszycką, przebiegli spacerówką do Rozdroża pod Działem Izerskim, gdzie skręcili w prawo na trasę Herberta. Dostali się na dolny Samolot, gdzie czekał ich podbieg i zakręt na Rozdrożu Miedzianym do trasy Elektrowni Turów. Potem przez Jelenią Łąkę trafili na Rozdroże pod Cichą Równią, skąd Dolnym Duktem zjechali na metę.

Było mroźno, wiało, więc warunki były srogie, ale atmosfera rywallizacji i spotkania była fantastyczna. Spotkali się starzy i nowi znajomi, a na starcie nie zabrakło debiutantów z różnych stron kraju.

Arek Posiadała jako pierwszy odebrał numer startowy i jako pierwszy zameldował się na mecie. Za nim piękną walkę stoczyli treningowi partnerzy Łukasz Bronowicki i Sergiusz Wieczorkiewicz. Nieco szybszy okazał się Łukasz.

Wśród pań na pierwszym podbiegu jak torpeda poleciała niesamowita Dorota Kuźma, ale potem piąty bieg wrzuciła Jana Jetmarova, która finiszowała ze sporą przewagą. Dorota zajęła w świetnym stylu drugie miejsce, wyprzedzając doskonałą Magdalenę Andrzejewską.

Organizatorem Biegu dla Kobiet I Mężczyzn było stowarzyszenie Bieg Piastów.

BIEG DLA KOBIET I MĘŻCZYZN 12 KM

Mężczyźni

  1. Arkadiusz Posiadała             36:08
  2. Łukasz Bronowicki               36:55
  3. Sergiusz Wieczorkiewicz    37:18

Kobiety

  1. Jana Jetmarova     40:47
  2. Dorota Kuźma 42:32
  3. Magdalena Andrzejewska 43:41

Bieg ukończyło 166 osób, w tym 49 pań.