Paleta dźwięków na początek wiosny – koncert Filharmonii Sudeckiej 

0
346

Filharmonia Sudecka im. J. Wiłkomirskiego w Wałbrzychu zaprasza na koncert „Malarz dźwięków Ryszard Strauss”, w którego programie znajdą się nie tylko utwory niemieckiego kompozytora. Jednak cały repertuar przepełniony będzie kolorytem dźwięków nasuwających skojarzenia z rozpoczynającą się wiosną.

Koncert odbędzie się 24 marca 2023 r. o godzinie 19:00. Jako solista wystąpi Mateusz Żurawski (obój), a Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej zagra pod batutą Przemysława Neumanna.

Ryszard Strauss zasłynął przede wszystkim jako twórca poematów symfonicznych, takich jak: „Ucieszne figle Dyla Sowizdrzała”, „Don Juan”, „Don Kichot”, „Tako rzecze Zaratustra”. Podczas najbliższego koncertu w wałbrzyskiej filharmonii usłyszymy jednak jedno z jego rzadziej wykonywanych dzieł, aczkolwiek nie mniej wartościowych. W „Koncercie na obój i małą orkiestrę” Strauss przedstawia się jako subtelny kolorysta, potrafiący doprowadzać partie instrumentalne swoich dzieł do granic absolutnego mistrzostwa, które skrywa niekiedy pod pozorami lekkości i taneczności.

Popularną melodię taneczną usłyszeć można też w finale „I Symfonii g-moll op. 8” Witolda Maliszewskiego, która również znajdzie się w programie piątkowego koncertu. Jest to utwór o równie ciekawym kolorycie dźwięków, łączący heroizm z liryką, śpiewną melodykę z burzliwą narracją, po części lekki, a po części pastoralny. Ten utwór z początku XX w. zestawiony zostanie z prawie o sto lat młodszą kompozycją „3 for 13” Pawła Mykietyna. Powstała ona na zamówienie Programu 2 Polskiego Radia w 1994 r., rok później jej autor otrzymał za nią pierwszą lokatę w kategorii młodych kompozytorów na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Miał wówczas zaledwie 23 lata i sukces ten sprawił, że zaczął być postrzegany jako jeden z najwybitniejszych i najbardziej obiecujących młodych talentów. „3 for 13” jest utworem łatwym w odbiorze, nawiązującym do znanych stylów muzycznych – baroku i fugi, w którym kompozytor bawi się konwencjami. 

24.03.2023 r. , godz. 19:00

KONCERT „MALARZ DŹWIĘKÓW RYSZARD STRAUSS” 

sala koncertowa przy ul. Słowackiego 4, Wałbrzych

Wykonawcy:

  • Przemysław Neumann – dyrygent
  • Mateusz Żurawski – obój
  • Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Program:

  • P. Mykietyn 3 for 13
  • R. Strauss Koncert na obój i małą orkiestrę D-dur TrV 292
  • W. Maliszewski I Symfonia g-moll op. 8

Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.

Więcej informacji: http://filharmonia-sudecka.pl/