MPGK już odśnieża

0
963

Od niedzielnego popołudnia do poniedziałkowego poranka odśnieżające miasto samochody MPGK przejechały ponad 550 km. Od godz. 4.00 ponad 50 pracowników firmy zajmowało się utrzymaniem podległych spółce chodników oraz – przede wszystkim – przejść dla pieszych.

MZK dbać o prawie 254 kilometry miejskich dróg i ulic. Podobnie jak w całym kraju są one podzielone na cztery kategorie odśnieżania ulic i piątą kategorię – chodników. W pierwszej znajdują się drogi krajowe, Al.Solidarności, Jana Pawła II czy ul. Wolności. Tam MPGK najpierw. Na końcu znajdują się uliczki boczne – osiedlowe.

Ponad 2,5 tys. ton soli zgromadziło MPGK przy ul.Wolności w oczekiwaniu na zimę. Kolejne pół tysiąca ton czeka zarezerwowany u dostawcy. W stosunku do ubiegłego roku sól podrożała niemal o 100 proc. Jakby tego było mało trudno ją kupić. Przezorne MPGK zdobyło ją na przełomie lata i jesieni.

W razie opadów śniegu do zimowej akcji gotowych jest ponad 50 pracowników firmy, pracujących na co dzień w trzech różnych działach. Mają oni do swojej dyspozycji: 8 piaskarko – solarek, trzy samochody ciężarowe o ładowności 8 ton, które mogą być przeznaczone także do wywozu śniegu, 7 ciągników opłużonych wyposażonych w rozsypywacze, pług wirnikowy, trzy pługi lekkie z nośnikami, dwie ładowarki oraz inny, specjalistyczny sprzęt, używany w razie potrzeby. Ta ilość wystarcza nawet podczas obfitych opadów śniegu.

MPGK odśnieża również, gdy jest taka potrzeba także nocą, część miejskich chodników (np. Pl.Ratuszowy, Pl.Piastowski, część ul.Wolności). o łącznej powierzchni ponad 239 tyś. metrów kwadratowych. Za zdecydowaną większość chodników odpowiadają jednak właściciele lub zarządcy stojących przy nich nieruchomości.