Lawiny w Kotle Małego Stawu

0
991

Pogoda w szczytowych partiach gór Sudetów Zachodnich zmienia się bardzo dynamicznie. W ciągu ostatnich kilkukrotnych zmian temperatury, pokrywa śnieżna uległa przeobrażeniu i na twardych podłożach zalegają sprasowane deski śnieżne, które w ciągu dnia dostają wilgoci przez co mogą być mniej stabilne.

Dodatkowo na niekorzyść dział wiatr, który w ostatnich czasie przetransportował bardzo duże depozyty śnieżne na zbocza stoków zawietrznych.

Taki czynnik zadziałał właśnie na śnieg zalegający w rejonie Kotła Małego Stawu, który spowodował zejście lawin❕ W rejonie – Korytarza Rzepióra, Żlebu Piarżystego, Wrót Przemytników, Filaru Cieplickiego oraz ostatnia spod upłazu (Kopa nad Moreną).

“Wielu z Was zastanawia się, dlaczego szlaki, przebiegające nieopodal terenów zagrożenia lawinowego są zamykane poniższe zdjęcia bardzo dobrze to tłumaczą”– piszą ratownicy GOPR Karkonosze.

“Przy zejściu lawiny uległy zniszczeniu barierki przy niebieskim szlaku. Apelujemy o rozwagę, obecnie wciąż mamy stopień zagrożenia lawinowego”– dodają ratownicy.

Pełny komunikat na bieżąco można znaleźć na naszej stronie internetowej, który znajduję się poniżej: 👇👇https://www.gopr.pl/lawiny/karkonosze

GOPR Karkonosze