Kuropatwy już na wolności. Wypuszczono kolejne 700 ptaków

0
1175

Siedemset kuropatw trafiło na wolność na pola w okolicach Oleśnicy dzięki programowi ratowania ginącej populacji drobnej zwierzyny. Akcja realizowana jest wspólnie przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Wojskowe Koło Łowieckie” Jeleń” w Oleśnicy.

„Ta akcja jest zorganizowana po to, aby kuropatwy, które możemy napotkać w okolicach nie
należały do rzadkości. Dzięki programowi restytucji tych ptaków w latach 2019- 2021
zasiedlono pod Oleśnicą 2100 osobników kuropatwy zwyczajnej (Perdix perdix). Koszt tych
działań to 120 tys. złotych. Wsparcie z Funduszu wyniosło 70 tys. złotych. Pozostała część to
wkład Wojskowego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Oleśnicy”
– mówi Bartłomiej Wiązowski,
Wiceprezes Zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Od wielu lat zmniejsza się areał śródpolnych enklaw roślinności krzewiastej i zarośniętych nieużytków, w których te ptaki gniazdują. Również chemizacja i mechanizacja rolnictwa negatywnie wpływa na liczebność ptaków, przez co kuropatwy nie mają wystarczająco dużo
pożywienia.

Myśliwi już od wielu lat nie polują na kuropatwy i podejmują działania dla ich ochrony. Członkowie Wojskowego Koła Łowieckiego „Jeleń” w Oleśnicy wraz z Towarzystwem Przyrodniczym Ziemi Oleśnickiej w ubiegłych latach zasadzili 420 śliw tarnin i posiali dziką różę, które są dobrym schronieniem dla tych ptaków. Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu podjął uchwałę o zaprzestaniu polowań na kuropatwy do czasu odbudowy ich populacji na Dolnym Śląsku. Myśliwi kontynuują sadzenie krzewów i tworzenie przyrodniczych remiz. Namawiają także miejscowych rolników do pozostawiania części pól na użytki ekologiczne i nie niszczenia już istniejących różnych siedlisk przyrodniczych.

Jak tłumaczy Krzysztof Jankowski, Prezes Wojskowego Koła Łowieckiego ”Jeleń” w Oleśnicy –
„Program przynosi efekty. Coraz częściej obserwujemy stadka penetrujące pola niedaleko lasów Boguszyce, Ligota Polska, Sokołowice i Cieśle. Przygotowywane przez nas siedliska z roślinnością dającą ptakom pokarm i schronienie, redukcja drapieżników – w szczególności lisa oraz prowadzone działania edukacyjne dla mieszkańców mają duże znaczenie w powodzeniu akcji” – dodaje.

Kuropatwa to ptak z rodziny kurowatych. Prowadzi osiadły tryb życia i jest bardzo przywiązany do miejsca swojego bytowania. Odżywia się roślinami i ich nasionami, wiosną i latem menu w dużej części stanowią owady i inne bezkręgowce, które są też podstawą diety piskląt.

Wiceprezes Funduszu Bartłomiej Wiązowski podkreśla, że WFOŚiGW we Wrocławiu wspiera także inne akcje ochrony zwierząt: reintrodukcję sokołów wędrownych, zajęcy i pstrągów wędrownych.