Kraina Wygasłych Wulkanów- spotkanie w muzeum

0
1438

Serdecznie zapraszamy na prelekcję “Wędrówka po Krainie Wygasłych Wulkanów” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze. Spotkanie odbędzie się w Galerii na Górze (2. piętro muzeum) 12 sierpnia o godzinie 17.00. 

“Wędrówka” poprowadzona zostanie przez najważniejsze atrakcje regionu i obejmie pokazanie zasobów naturalnych (złoto, bazalt, agaty), budowy i historii geologicznej terenu, unikalnych kamieniołomów, wąwozów, rezerwatów przyrody, obszarów chronionych i rozmaitych skarbów natury w kontekście jego specyfiki i odmienności od Kotliny Jeleniogórskiej.

Zobaczymy także rozmaite ślady ludzkiej obecności rozpięte na przestrzeni wieków, wpisane w niezwykły pejzaż przykłady zmieniających się obecnie miejscowości lokujących współczesną tożsamość w tradycji (Dobków).

“Wędrówkę” poprowadzi Dariusz Szymański, przewodnik sudecki, fotograf i miłośnik regionu.

Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: dlaczego do tej części Pogórza Kaczawskiego przylgnęła nazwa Kraina Wygasłych Wulkanów i na czym polega jej przyrodniczy fenomen. Zobaczymy jakie skutki dla ludzkiej aktywności dała ta różnorodność geologiczna. Co powstało w cieniu wygasłych wulkanów i czym do dzisiaj ten teren fascynuje– mówią organizatorzy spotkania.

źródło: Muzeum Karkonoskie