Koncertowe Imieniny Jadwigi we Wleniu

0
1150

Od 15 do 17 października we Wleniu obchodzone będą Dni Patronki Miasta – Świętej Jadwigi Śląskiej. Już dziś gorąco zapraszamy na przygotowane z tej okazji koncertowe Imieniny Jadwigi oraz inne okolicznościowe wydarzenia, które rozgrywać się będą w miejscach związanych z historyczną postacią, której duch nieustannie czuwa nad okolicą. 

Święta Jadwiga Śląska jest Patronką Wlenia i tutejszego Zespołu Szkół. Obchody jej święta rozpoczną się więc w piątek 15 października szkolnym Dniem Patronki Szkoły. Kulminacją piątkowych uroczystości będzie Msza święta odpustowa  w kościele św. Mikołaja Biskupa we Wleniu.

Wydarzenia w sobotę 16 października zainauguruje specjalna propozycja dla miłośników pasjonującej  historii. O godz. 16.45 na dziedzińcu Zamku Wleńrozpocznie się otwarty dla wszystkich zainteresowanych wykład „Święta Jadwiga Śląska, rola kobiety w średniowieczu”.  Doktor antropologii Joanna Grzelak opowie o losach Św. Jadwigi, w nawiązaniu do źródeł archiwalnych i wyników badań naukowych wyjaśni jak wyglądało życie średniowiecznych kobiet. Po zakończeniu spotkania, ok. godz. 18.00, nastąpi wieczorne zwiedzanie zamku z lampami naftowymi oraz spacer przez „Balkonik Św. Jadwigi” do kościółka św. Jadwigi Śląskiej, położonego u stóp zamku. 

W historycznej świątyni wybudowanej na górze zamkowej, stanowiącej część Wleńskiego Gródka, o  godz. 19.00 zabrzmi koncert  dedykowany Patronce miasta, w wykonaniu Wokalnego Zespołu Muzyki Dawnej pod dyrekcją Małgorzaty Zuchowicz. 

W niedzielę 17 października „imieninowe” spotkania  w sercu Doliny Bobru zaczną się od otwarcia wystawy witraży Edyty Kulli zatytułowanej „SZKLANE ZEBRANE”.Spotkanie z artystką o godz. 15.00  w Galerii im. M. Fludra Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki we Wleniu.  

Później wydarzenia znów przeniosą się do Wleńskiego Gródka. O godz. 16.00 w Pałacu Lenno zabrzmi Koncertowy podwieczorek salonowy w wykonaniu Małgorzaty Zuchowicz (szpinet) i  Juliety González-Springer  (sopran).  W programie koncertu arie barokowe różnych kompozytorów m.in H. Purcella, G.F. Haendla, D. Buxtehudego, D. Zipolego. 

Na wszystkie wydarzenia tegorocznych Imienin Jadwigi we Wleniu wstęp wolny.  Ilość miejsc ograniczona. Program może ulec zmianie. Imprezy organizowane w obowiązującym reżimie sanitarnym. 

źródło info: OKSiT Wleń