Kolejny pociąg humanitarny wrócił z Przemyśla na Dolny Śląsk

0
770

Na Dolny Śląsk z Podkarpacia wrócił pociąg humanitarny Kolei Dolnośląskich. To już trzeci wysłany w ostatnich dniach pociąg, który z Wrocławia pojechał do Przemyśla, aby zabrać z granicy polsko-ukraińskiej obywateli Ukrainy uciekających przed wojną. Pociąg humanitarny bezpiecznie przewiózł do Wrocławia ponad 500 osób – przede wszystkim bardzo wiele kobiet z małymi dziećmi. Koleje Dolnośląskie pojechały do Przemyśla podwójnym, pięcioczłonowym składem, który gotowy był zabrać na pokład nawet 700 osób. W pociągu razem z załogą Kolei Dolnośląskich, jechali wolontariusze – tłumacze języka ukraińskiego oraz koordynujący całą akcję ze strony dolnośląskiego samorządu – członek zarządu województwa Tymoteusz Myrda.

“Cieszę się, że po raz kolejny pomogliśmy obywatelom Ukrainy uciekającym ze swojego kraju przed wojną. Bezpiecznie przewozimy ich na Dolny Śląsk, do Wrocławia skąd również będziemy zapewniać im szybki i sprawny transport Kolejami Dolnośląskimi do Niemiec. W ten sposób pomożemy również poprawić sytuację jaka obecnie ma miejsce na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Dlatego oprócz pociągów humanitarnych do Przemyśla zwiększamy częstotliwość połączeń do granicy polsko-niemieckiej. Tworzymy Międzynarodowy Kolejowy Transport Humanitarny, aby we współpracy z partnerami niemieckimi umożliwić dodatkowe skomunikowanie Wrocławia z Dreznem i Berlinem pociągami Kolei Dolnośląskich i niemieckich przewoźników regionalnych ” – mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

“Jednym z działań pomocowych dla obywateli Ukrainy jest organizowanie Międzynarodowych Transportów Humanitarnych. Wielu Ukraińców chce udać się do Niemiec m.in. do Berlina. Wobec tego Koleje Dolnośląskie we współpracy ze stroną niemiecką uruchomią dodatkowe, codzienne połączenie w relacji Wrocław – Berlin. Trwają także intensywne prace nad uzyskaniem możliwości wjazdu do Goerlitz bezpośrednimi pociągami z Wrocławia. Zauważamy, że coraz więcej obywateli Ukrainy chce przemieszczać się w kierunku Niemiec, a my chcemy im to ułatwić” – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dzięki pociągom humanitarnym Kolei Dolnośląskich dotychczas bezpiecznie przetransportowaliśmy z granicy polsko-ukraińskiej na Dolny Śląsk już blisko 1500 osób. Ponadto, wszyscy obywatele Ukrainy podróżują pociągami Kolei Dolnośląskich za darmo na terenie całego Województwa Dolnośląskiego.

UMWD