Kolej Aglomeracji Wrocławskiej coraz bliżej powstania

0
781

Stawiamy na rozwój kolei na Dolnym Śląsku. Samorząd Województwa Dolnośląskiego przygotowuje się do uruchomienia już w grudniu Kolei Aglomeracji Wrocławskiej. Wspólnie z przedstawicielami Kolei Dolnośląskich, miasta Wrocław, Gminy Czernica i Gminy Jelcz-Laskowice udało się wypracować wstępne porozumienie.

Samorządy lokalne przystały na propozycję Zarządu Województwa Dolnośląskiego co do zasad funkcjonowania i finansowania połączeń pasażerskich na linii kolejowej Jelcz-Laskowice przez Czernicę do Wrocławia. Pasażerowie pojadą na tej trasie nowym pociągiem hybrydowym Kolei Dolnośląskich, na co wyraziło zgodę Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski spotkał się również z przedstawicielami Stowarzyszenia Bezpartyjny Wrocław, którzy apelowali o uruchomienie połączenia do Jelcza-Laskowic i włączenie przystanków Szczepin oraz Iwiny do nowego rozkładu jazdy. Na obu tych przystankach w pierwszej połowie grudnia zatrzymywać się będą pociągi Kolei Dolnośląskich.

-“Liczymy na podpisanie porozumienia w przyszłym tygodniu. Kolej Aglomeracyjną tworzymy dla Dolnoślązaków, aby ułatwić im poruszanie się w obrębie największego miasta i jednocześnie stolicy regionu. Bardzo ważny jest dla nas głos środowisk obywatelskich. Dlatego tym samym rozpoczynamy realizację uchwały sejmikowej o kolejach aglomeracyjnych, którą przygotowaliśmy wspólnie z Akcją Miasto” – mówi marszałek Cezary Przybylski.

“Od wielu lat trwa dyskusja na temat powstania wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Wspólnie z dolnośląskimi gminami dążymy do tego, aby ten plan zrealizować. Często kursujące pociągi kolei aglomeracyjnej będą ważnym uzupełnieniem połączeń regionalnych, ułatwiając mieszkańcom Dolnego Śląska dojazd do stolicy regionu, a wrocławianom dotarcie do innych części województwa, chociażby w celach turystycznych. Kolej to także bardzo dobra alternatywa do podróży samochodem – jest tańsza, bardziej ekologiczna i bezpieczniejsza” – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dobra współpraca i zaangażowanie samorządów lokalnych aglomeracji przynosi efekty.